САД трагаат по остатоци од сомнителен кинески балон за надзор

0

Соединетите Држави соопштија дека трагаат по остатоци од осомничениот кинески балон за набљудување , кој во саботата беше соборен од американски борбен авион во близина на брегот на Јужна Каролина, објави Ројтерс.

Воздухопловната и вселенската команда, генералот Глен Д. ВанХерк, рече дека морнарицата работи на извлекување на балонот и неговиот товар, а крајбрежната стража гарантира дека операцијата е безбедна.

Се верува дека доколку операцијата биде успешна, Вашингтон ќе добие поширок поглед на кинеските шпионски способности.

Пекинг денеска соопшти дека на тој начин САД „ сериозно влијаеле и ги расипуваат “ односите меѓу двете земји.