„САКАМЕ СМРТ, ЗАТОА ШТО Е ПОДОБРО ОД ОВОЈ УЖАС„ : Лекарот го опиша ПЕКОЛОТ низ кој минуваат ДЕЦАТА од Газа! (ФОТО) (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Населбата Џабалија, северно од градот Газа, беше погодена од израелски воздушни напади во четвртокот, трет ден по ред. Лекарите кои се грижеле за жртвите опишале кошмарни сцени од операции кои морале да ги направат без основни средства или анестезија.

Директорот на педијатрискиот оддел во болницата Камал Адван, Хусам Абу Сафија, вели дека повеќето од пациентите кои доаѓаат се деца. Многумина дојдоа со тешки изгореници, а некои биле без екстремитети.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Во вторникот, по првиот штрајк во Џабалија, болницата прими околу 40 лица кои не преживеаја, а 250 беа ранети. Речиси исти беа бројките и во средата, кога се случи уште еден напад. Во четвртокот, училиште на Обединетите нации што се користеше како засолниште беше оштетено, при што беше донесена друга група пациенти – 10 мртви и 80 ранети.

„Никогаш во животот не сум видел толку тешки повреди. Видовме деца без глави“, изјави Абу Сафија.

Агенцијата на ОН за палестински бегалци (UNRWA), чие училиште беше нападнато, соопшти дека во училиштата се сместени речиси 20.000 луѓе.Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Израелската војска соопшти дека нејзините напади врз Џабалија биле насочени кон командантите на Хамас кои одиграле клучна улога во нападите на 7 октомври, во кои загинаа повеќе од 1.400 луѓе.

Кога жртвите од Џабалија почнаа да пристигнуваат, рече Абу Сафија, тој работеше во одделението за неонатална интензивна нега во болницата – една од двете одделенија кои сè уште имаа електрична енергија поради големиот недостиг на гориво.

Една колешка која работела со него останала запрепастена кога видела дека меѓу загинатите се и нејзините две деца. Во куќата биле убиени нејзините 9-годишни и 7-годишни деца, заедно со нивните роднини.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

„Работиме на место каде што во секој момент очекуваме нашите деца, сопружници, браќа и сестри или пријатели да бидат во парчиња“, рече Абу Сафија.

Некои деца не можеа да се идентификуваат поради сериозноста на нивните повреди. Болничката мртовечница била толку полна што телата биле наредени едно врз друго.

„Посакуваме смрт, бидејќи сè е подобро од ужасните сцени што ги гледаме. Убиени се жени и деца, за што? Што згрешиле?“, вели тој.

Болницата, која се наоѓа во градот Беит Лахија, северно од Џабалија, има мала количина на медицински материјали, како и другите болници во Појасот Газа. Без анестезија, лекарите оперирале луѓе со тешки повреди, користејќи лекови против болки како парацетамол за да ја олеснат болката на пациентот. Имаа ограничено снабдување со антибиотици и користеа оцет и хлор за дезинфекција на раните, додаде докторот.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Лекарите и медицинските сестри користеле батериски ламби на нивните телефони за да работат во темница, бидејќи недостигот на гориво значел дека генераторите на болницата можеле да напојуваат само две одделенија – единицата за интензивна нега за новороденчиња и педијатриската итна соба, во која се сместени 12 деца.

„Ако горивото снема, болницата ќе се претвори во масовна гробница“, рече Абу Сафија.

Неколку часа претходно, д-р Ашраф Ал-Кудра на прес-конференција го држел телото на мртвото дете завиткано во чаршаф, на кое зборувал за бројот на загинатите, пишува Њујорк Тајмс.

Израел, болница

Министерството за здравство соопшти дека од почетокот на војната досега се убиени над 9.000 луѓе, од кои над 3.000 се деца. Многумина исчезнаа или се затрупани под урнатините.

Д-р Гасан Абу-Сита, британско-палестински пластичен хирург, кој волонтира во одделението за изгореници на Шифа, рече дека болницата, најголемата во Газа, примила околу 70 пациенти повредени во нападот во Џабалија од вторникот и дека многу од нив останале без покрив над главата.

Секоја операција се претвори во исцрпувачка вежба во обидот да се искористат што е можно помалку ресурси, рече тој.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Ресорното министерство соопшти дека 16 од 35 болници во Појасот Газа не работат поради оштетување или недостиг на електрична енергија. Породилната болница во Шифа беше искористена за лекување на ранетите, а идните мајки беа префрлени во болницата Ал-Хило, која министерството соопшти дека била оштетена од бомбардирањето во средата вечерта.

Комуникацијата со градот Газа стана речиси невозможна во четвртокот. Брзата помош и спасувачите не можеа да ги најдат повредените поради прекин на струја, соопшти Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Ахмад Сардах, жител на Џабалија, кој рече дека неговата куќа била оштетена во нападот во средата, успеал да испрати порака пред да го изгуби опсегот.

„Ситуацијата е трагична. Само пријателите и роднините кои се надвор да ни кажат што се случува околу нас наместо да прашуваат како сме, бидејќи без интернет и телефонски линии, сè што слушаме се воздушни напади и бомби. Каде, како, зошто и кој? „Никој од нас не знае“, рече тој.

Д-р Гасан Хатиб, политиколог на Универзитетот Бирзеит на Западниот Брег, рече дека Џабалија има репутација на отпор кон израелската окупација со години.

Првата интифада, бунт што траеше од 1987 до 1993 година, започна таму откако жителите на кампот беа прегазени од израелско возило, рече тој. Нивните погреби се претворија во демонстрации кои се проширија во бегалскиот камп Балата во градот Наблус на Западниот Брег.

Баптистичката болница Ал-Ахли, Газа

Тамара Алрифај, претставник на УНРВА, рече дека агенцијата верува дека околу 30.000 од 116.000 жители на кампот Џабалија останале откако Израел им наредил да се евакуираат. Не беше јасно дали сите отидоа на југ, како што беше наложено, или во други делови на северна Газа.

Раселените луѓе низ Газа се собраа во болниците, надевајќи се на подобра шанса за безбедност. Болницата Камал Адван има и сместување за повеќе од 3.000 раселени лица. Меѓу нив е и Абу Сафија и едвај спие. Рече дека понекогаш влегува во празна соба, се затвора и плаче.

„Тоа се луѓе кои имаа соништа, живот и иднина. Се е готово“, заклучи Абу Сафија.