Само една земја не гласаше за Меси или Халанд во изборот за „Златната топка“

Само една земја која имаше можност да гласа на изборите за Златна топка не го даде својот глас на еден од двајцата првопласирани, Лионел Меси или Ерлинг Халанд.

Аргентинецот во „Златната топка“ ги победи Норвежанецот и Килијан Мбапе и ја освои осмата „Златна топка“ во историјата.

На крајот, Меси доби 462 гласа при гласањето за Златната топка, 105 повеќе од напаѓачот на Манчестер Сити кој собра 357 поени.

Во гласањето за Златната топка учествува по еден новинар од 100-те најдобро рангирани земји според рангирањето на ФИФА, но не мора сите, па така годинава гласале 92 новинари.

Секој новинар избира пет играчи кои мора да ги вклучи од прво до петто место. Првата селекција добива шест бода, втората четири, третата три, четвртата два и петтата.

За аргентинската суперѕвезда гласаа земји како Англија, Шпанија, Германија, Италија и Бразил, а шест земји не го именуваа во првите пет по свој избор.

За Халанд гласаа Франција, Норвешка, Швајцарија, Грција и Јапонија кои меѓу другото го прогласија Норвежанецот за најдобар во претходната сезона.

Сепак, само една земја не гласаше ниту за Меси, ниту за Халанд во првите пет по свој избор. Станува збор за Камерун, кој ја отфрли можноста споменатите двајца фудбалери да ги награди за постигнатото во претходната сезона.

Селекцијата на Африка гласаше за Килијан Мбапе, Кевин де Бруин, Родри, Андре Онана и Бернардо Силва.

Така, Камерунците ги ценеа напорите на соиграчите на Халанд во претходната сезона, но не и неговиот, што само по себе е невидено кога решија бодовите наместо на Меси да му ги дадат на сонародникот Андре Онана.