САМО ОВОЈ ЧОВЕК НЕ СЕ ПЛАШЕЛ ОД АРКАН Најсуровиот убиец откри: Жељко НЕМАШЕ ДА ЖИВЕЕ НИТУ ЕДЕН ДЕН да му се јавеше за златото од 5.000.000 ДЕМ

0

По две децении, тајните на Земунскиот клан осамнаа, а ги откри суровиот убиец на овој клан, Сретко Калиниќ, познат како Звер. Најсуровиот крвник на „земунскиот клан“ кој издржува 40-годишна затворска казна во Забела за серија убиства и учество во атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ, во книгата го откри она што дотогаш не се знаеше.

„Кон крајот на 1990-тите, Душан Спасојевиќ купил накит вреден пет милиони за само 150.000 марки од крадци, меѓу кои бил и пријателот на Жељко Ражнатовиќ Аркан. Ако Аркан го повикал Душан да се побуни, немаше да живее ни ден“, пишува Калиниќ, пренесува Информер.

„Во доцните деведесетти, Жељко Ражнатовиќ Аркан се плашеше од Душан Спасојевиќ, Миле Луковиќ Кум и нивниот „земунски клан“. Во тоа време Душан го откупи за само 150.000 марки украдениот накит во вредност од пет милиони марки од крадецот, меѓу кои и еден пријател на Аркан. Доколку Аркан тогаш му се јавил на Спасојевиќ да му го побара тој накит, не би живеел ни ден“.

Ова е детал од книгата „Земунски клан – кој е кој“ , напишана од главниот убиец на таа банда Калиниќ.

Другари заедно во смртта

Опишувајќи го милионскиот грабеж на златарница, Сретко пишува дека „војникот“ на Душан, Рајкан и неговите соработници го извршиле во странство.

  • Рајкан и двајца негови пријатели најпрво се разделија со останатите соработници, но кога се вратија во Белград ги начекаа и им го украдоа делот. Потоа сиот накит му го однеле на Душан, за тој да им плати. Спасојевиќ им дал 150.000 марки за злато вредно пет милиони – пишува Калиниќ и додава:
  • Еден од соработниците на Рајкан, кој учествувал во грабежот на златарницата, го познавал Аркан. Поради ова, Душан очекувал дека овој ќе му се јави да му побара дел од златото. Ако Аркан случајно му се јавил, никој немаше да му одговори, но сигурно беше дека во тој случај немаше да живее повеќе од еден ден. Така што не е тешко да се каже кој од двајцата беше поопасен, но за среќа на Аркан, тој не се јави за тоа злато.

Инаку, набргу по грабежот, еден од пријателите на Рајкан се обесил во затвор, а друг загинал во сообраќајна несреќа на Ибарската магистрала.

Според Сретко, Рајкан бил наркоман, но Спасојевиќ го сакал и сакал да го плати неговото лекување во Русија. Сепак, Рајкан не можел да се ослободи од наркотиците, па Спасојевиќ го оттурнал, не сакал повеќе да се слушне со него.

  • На кумот му беше жал затоа што Рајкан не беше лош дечко… Беше млад, имаше едвај 20 години… Низ блоковите во Нов Белград се прошири веста дека Душан го избркал Рајкан и набрзо го убиле. Така за половина година починаа тројцата, Рајкан и неговите двајца другари, кои пораснаа заедно – вели Калиниќ.

Кога станува збор за украдениот накит, Сретко тврди дека Спасојевиќ подоцна им го „поделил на политичарите и нивните сопруги“.

  • Душан ја ставаше дланката во торбичка полна со накит и вадеше онолку колку што можеше да достигне и така ја делеше. Килограм од овој накит можеби му останал на Симовиќ (Милош Симовиќ) по убиството на Душан во март 2003 година – напиша Калиниќ.

Запознавање со Легија

Тој забележува и дека Спасојевиќ и Миле Луковиќ Кум го запознале Милорад Улемек Легија само неколку месеци по грабежот на златарата.

  • Нив ги запознала тогашната сопруга на Легија, која ги познавала Спасојевиќ и Кум преку нејзиниот претходен сопруг Небојша Ѓорѓевиќ Шуца. Душан и Кум брзо се справија со Легија. Легија го познавам само по видување, од бојното поле во Босна, но никогаш не сме се сретнале лично. Сепак, Душан и Кум секој ден доаѓаа кај мене и ми кажуваа за него, па го знаев секој детал за „Лежион“ или „Леж“, како што го нарекуваа – напишал Калиниќ, а во книгата директно му се обратил на Улемек, кој исто така е издржување казна затвор од 40 години во Забела за учество во атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ и други злосторства:
  • Се надевам дека некогаш ќе се сретнеме, ако оваа мутирана корона не те уништи. Сепак, кој знае со какви вируси и инфекции се соочувавте во Африка, во легијата на странци, така што оваа корона за вас е мачкина кашлица.

Интересно е што за насловната на својата книга Калиниќ ја искористил потерницата за Легија и членовите на „земунскиот клан“, која била издадена во март 2003 година, веднаш по атентатот на премиерот. На сликите на Душан и Луковиќ е исцртан црн цвет, бидејќи тие биле убиени набргу по атентатот на Ѓинѓиќ, додека на сликите на повеќето други членови на кланот е испишано „Предавник“.

Да потсетиме, Аркан беше убиен во јануари 2000 година во тогашниот хотел „Интерконтинентал“ во Белград, а „земунците“ тогаш, наводно, на барање на Легија ликвидирале неколку лица кои биле осомничени дека стојат зад атентатот на Ражнатовиќ.

Влада Будалата – опсесивен мастурбатор

Сретко Калиниќ за Владимир Милисављевиќ, познат како Влад Будала, вели дека постојано бил дрогиран и опседнат со мастурбација. Во книгата пишува и дека најсмешно му е кога слуша приказни дека Милисављевиќ го нарекувале Будала затоа што наводно завршил факултет, што не е точно.

„Запознав разни будали, но никој како Влада Будала… По акцијата „Сабја“ се криев извесно време во Шпанија, во Мадрид, каде ми се придружи Влада Будала, дојде таму од Аргентина бидејќи беше досадно… Цело време користел дрога, три-четири дена поминувал на кокаин, а тоа било придружено со гледање „снег“ на телевизија и непрекинато маструбирање. Влада Будала велел дека вака луѓето со голем коефициент на интелигенција, кои не можат да се изразат во науката, па се препуштаат на перверзната маратонска мастурбација за да станат понормални, јас му одговорив дека тој што ќе му каже дека е нормален, најмногу го лаже“.

На една жена и нејзините пријатели им даде „чуден шлаг“

Сретко Калиниќ за „земунците“ Душан Крсмановиќ, познат како Мали Дуле, напишал дека тој бил „полуморон и слабиќ кој сакал да ги мачи и пали луѓето“.

„Милан Јуришиќ Јуре беше сличен на Душан, вистински садист. Еден на друг си докажаа кој е подобар во мачење луѓе, само дека Јуре е интелигентен, а Душан пореметен. Ми кажа еднаш кога пријателите на неговата сопруга, кои не ги сакаше, дошле да го посетат. Земал мало тенџере и откако се самозадоволувал ејакулирал во него, па додал шлаг и сето тоа измешано. Им го дал на пријателите и неговата госпоѓа да јадат“.