САТАНСКИ БОНИ И КЛАЈД: Мануела и Даниел избоделе млад човек до смрт 66 пати, обожавале ѓаволи, оделе на гробишта, а еве што открила полицијата во нивниот стан

Две лица од Германија кои тврделе дека обожаваат ѓаволи биле уапсени во 2001 година кога побегнале од местото на убиството, а се сомневале дека се работи за сатанско убиство. Телото на 33-годишниот продавач на автоделови, идентификуван како Френк Х., било пронајдено во станот на парот во градот Витен, со 66 рани од мачета.

– Жртвата повеќе не се препознаваше – рекол полицаецот.

– Моравме да направиме ДНК анализа за да го откриеме неговиот идентитет. Телото лежело до ковчег од црн даб, модели на човечки черепи и превртени крстови. Полицијата пронашла и список за убиства на кој се именувани 15 познаници на парот, кои наводно планирале ритуално да ги убијат. 

Двојката, по име Мануела Б. (22) и Даниел Р. (25), беа пронајдени во близина на Јена во источна Германија во јули 2001 година. Како што тогаш напиша „Гардијан“, тие биле пронајдени додека биле на меден месец, патувајќи во Трансилванија во замокот на грофот Дракула. Беше објавено дека жртвата, колегата на Даниел Р, била поканета на забава во станот на парот.

Истражителот рекол:

– Ѕидовите биле покриени со црни ткаенини, а во дневната соба имало ковчег. На прозорецот беше испишан слоганот: „Кога сатаната живее“. Се верува дека човекот бил убиен на 6 јули 2001 година, датум кој наводно бил избран поради сатанистичката симболика на бројот шест.

Се вели дека Даниел и Мануела се запознале преку Интернет и дека првиот состанок го имале на старите гробишта Реклингхаузен. Тие го избраа и симболичниот датум за венчавката 6 јуни. Родителите на Мануела за весникот Билд изјавиле дека нејзината љубов кон сатанизмот започнала кога имала 13 години.

Еден од нејзините поранешни момчиња изјави за Билд дека еднаш го гризнала за вратот, викајќи: „Ја сакам твојата крв!“  

Родителите на Даниел рекле дека неговиот контакт со сектата станал интензивен околу времето на завршните училишни испити и станал навистина сериозен откако ја запознал Мануела. 

Пријателите рекоа дека парот практикувал садо-мазо се** , повторувал екстремно десничарски слогани и бил опседнат со крв.

Родителите на жртвата Френк Х. изјавија дека нивниот син немал никаква поврзаност со култот.

– Беше полн со љубов, верен и чувствителен.

 – Неодамна го остави девојката и тој размислуваше да се замонаши – додале тогаш за Гардијан. Во медиумите, оваа двојка беше наречена „сатанска Бони и Клајд“ . Возеле „опел вектра“, за која се вели дека била покриена со петкраки ѕвезди, уште еден сатански симбол.