СВЕТОТ СЕ ТРЕСЕ ОД ОБЈАВЕНИТЕ ТАЈНИ ДОКУМЕНТИ НА ПЕДОФИЛОТ ЏЕФРИ ЕПШТАЈН – Многу познати фаци се поврзуваат со предаторот: Меѓу нив се и Бил Клинтон и Доналд Трамп !?

Голем број судски документи кои идентификуваат познати луѓе поврзани со познатиот сексуален престапник Џефри Епштајн беа објавени во средата, пишува весникот The Guardian.

Принцот Ендрју, војводата од Јорк, поранешниот претседател на САДБил Клинтон, починатиот музичар Мајкл Џексон и американскиот магионичар и илузионист Дејвид Коперфилд се само дел од лицата споменати во документите кои беа објавени по налог на федералниот судија Лорета Преска.

Многу од истакнатите луѓе во тие документи веќе се идентификувани од медиумите, а некои имиња се појавија во јавноста за време на судењето на партнерката на Џефри ЕпштајнГислајн Максвел, која беше осудена за трговија со луѓе за сексуални цели и отслужува 20-годишна затворска казна во затвор. Имињата на некои од споменатите во документите веќе се објавени бидејќи може да се поврзат со интервјуата што овие луѓе ги дале за медиумите. Меѓу нив има имиња на слугинки кои ги чистеле имотите на Џефри Епштајн на неговиот приватен остров.

Џефри Епштајн

Судијката Лорета Преске нареди да се објават јавно судските документи во тужбата на Вирџинија Џуфра поврзана со Гислајн Максвел. Принцот Ендрју минатата година и платил на Вирџинија Џуфре милиони за да стави крај на тужбата што таа ја поднесе откако тврдеше дека принцот сексуално ја злоставувал кога имала 17 години.

Тоа што нечие име стои во споменатите судски списи не значи дека тие лица се обвинети за некакви кривични дела.

Се чини дека документите покажуваат дека Гислајн Максвел рекла дека принцот Гислајн Максвел го посетил островот Џефри Епштајн кој се наоѓа на територија на САДЏефри Епштајн е обвинет за злоупотреба на бројни девојки на тој остров. 

Дали бевте присутни кога принцот Ендру го посети островот ?“, прашаа адвокатите на Гислајн Максвел, а таа одговори потврдно, но кажа дека се сеќава само на една посета на принцот: „Тогаш немаше девојки на островот. Ниту девојка, ниту жена, освен персоналот кој работеше на островот“.

Јохана Сјоберг, една од девојките што Гислајн Максвел ги довела кај Џефри Епштајн за да ги исполни неговите сексуални барања, за време на судењето рекла дека Џефри Епштајн еднаш рекол дека Бил Клинтон – „сака млади девојки“. Во 2019 година, Бил Клинтон ги негираше тврдењата дека е поврзан со Џефри ЕпштајнЈохана Сјоберг изјави дека и Мајкл Џексон ја посетил куќата на Џефри Епштајн во градот Палм Бич во американската сојузна држава Флорида и дека еднаш го запознала магионичарот Дејвид Коперфилд.

Јохана Сјоберг рекла дека никогаш не го задоволувала Мајкл Џексон и дека Дејвид Коперфилд еднаш вечерал кај Џефри ЕпштајнЈохана Сјоберг вели дека добила впечаток дека Дејвид Коперфилд и Џефри Епштајн се пријатели. Јохана Сјоберг вели дека Дејвид Коперфилд еднаш ја прашал дали знаела дека некои девојки добиле пари за да регрутираат и да најдат повеќе девојки.

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп е меѓу луѓето споменати во документите. Тој не е обвинет за никакви кривични дела или прекршоци. Јохана Сјоберг вели дека таа и Џефри Епштајн еднаш отишле во едно од казината на Доналд Трамп, откако авионот на Џефри Епштајн не можел да слета во Њујорк поради лошите временски услови. Јохана Сјоберг вели дека не го задоволувла ниту Доналд Трамп.

За време на судењето против Гислајн Максвел, Јохана Сјоберг ја опиша и нејзината прва средба со принцот ЕндрјуЈохана Сјоберг вели дека на тој собир биле присутни и Гислајн Максвел и Вирџинија ЏуфреЈохана Сјоберг изјавила дека потоа седнала во скутот на принцот и дека се сеќава дека тоа го направила доброволно. Јохана Сјоберг додала дека тогаш принцот и ги допирал градите.

Откритијата во мноштвото судски документи доаѓаат повеќе од четири години откако Џефри Епштајн, осуден сексуален престапник, почина во затвор додека ги чекаше обвиненијата за сексуална трговија со луѓе.

Со години, имињата на многу негови соработници беа редактирани во судските документи, па тие беа нарекувани само како „Џон До“ или „Џејн До“. Но, минатиот месец, федералната судијка Лорета Преска нареди објавување на тајните документите со речиси 200 имиња кои не се редактирани. Некои од нив се имиња на лица помлади од 18 години, па ќе останат анонимни, пренесува CNN.

Поранешниот пилот на Џефри ЕпштајнЛари Вишоски, во 2021 година сведочеше дека Бил Клинтон и Доналд Трамп летале со приватниот авион на Џефри Епштајн. Други значајни патници биле принцот Ендрју, виолинистот Ицак Перлман, поранешниот водач на мнозинството во Сенатот, Џорџ Мичел, починатиот сенатор од ОхајоЏон Глен и актерот Кевин Спејси.

Дневниците од патувањата на Џефри Епштајн, видени од редакцијата на The Wall Street Journal, вклучуваат имиња како Вилијам Барнс, директор на ЦИА и Кетрин Румлер, советник во Белата куќа во времето на администрацијата на Барак Обама. На листата се авторот Ноам Чомски, актерот Вуди Ален, поранешниот премиер на Норвешка, Торбјорн Јагланд, поранешниот премиер на ИзраелЕхуд Барак. Иако тие биле во неговите дневници, во моментов нема импликација дека тие се поврзани со злосторствата на Џефри Епштајн.

Сите нови детали за активностите на Џефри Епштајн би можеле да доведат до дополнителни тужби.

Да потсетиме дека во 2019 година, обвинителите покренаа обвинение против Џефри Епштајн, обвинувајќи го за ограбување и сексуално злоставување на десетици девојчиња, од кои некои имале дури 14 години. Џефри Епштајн изврши самоубиство додека го чекаше судењето во затвор.