СЕДУМ ПРЕКРАСНИ И НАЈЗДРАВИ намирници на светот кои треба да ги јадеме секој ден

0

Некои велат дека сте тоа што мислите, некои велат дека сте тоа што го јадете, но секако е точно дека треба да се трудиме секојдневно да ја избираме најздравата храна за да обезбедиме најдобро можно функционирање на целиот организам. Досега се објавени многу листи на најздрави намирници во светот, а ние разгледавме многу од нив. По студијата ги издвоивме намирниците кои се повторуваат. Со задоволство забележуваме дека многу од нив, покрај тоа што се здрави, се и многу вкусни и лесно може да се комбинираат со друга храна, бидејќи еден од основните принципи на здравата исхрана е разновидноста.

  1. Зелениот лиснат зеленчук како блитвата, спанаќот, блитвата и кељот се полни со витамини, минерали, влакна, антиоксиданси и други вредни состојки како што се калиум, калциум, магнезиум, бакар и манган. Зелениот лиснат зеленчук кој нашите предци го обожавале и ги јаделе секој ден се добредојден сојузник во борбата против хроничните болести и забрзаното стареење.
  2. Сините риби како што се сардините, пробивањето, туната и бонитото ги содржат речиси сите хранливи материи што ни се потребни, а меѓу нив се особено важни протеини и незаситени масни киселини, исклучително важни за здравјето на срцето и мозокот.
  3. Бобинки како што се боровинки и капини се полни со моќни антиоксиданси кои ја чуваат не само младоста туку и мозокот. Боровинките докажано ја подобруваат меморијата кај постарите лица, капините се одличен извор на железо, јагодите на витамин Ц… Всушност, тешко е да се најде вид на бобинки што нема барем едно суштинско својство за подобрување на здравјето.
  4. Лукот одамна е познат како природен антибиотик, но има многу други корисни својства. Богат е со витамини Ц, Б1 и Б6, содржи многу калциум, калиум, бакар, манган и селен, но и алицин, кој помага во намалување на крвниот притисок и лошиот холестерол, а во исто време го зголемува добриот холестерол, потенцијално го намалува ризикот на срцеви заболувања.
  5. Цвеклото е полно со вредни состојки кои ја подобруваат циркулацијата и менталните перформанси, го намалуваат крвниот притисок и анемија. Богат е со есенцијални хранливи материи како што се витамините Б, железо, манган, селен, јод, фосфор, бакар, магнезиум и калиум, поради што се смета за златен рудник од здрави состојки, а посебен е и по тоа што ни обезбедува со хранливи материи кои не можеме да ги добиеме од други извори.прехранбени производи. Јадете го варено, изрендајте го сирово во слатки и солени салати, вкусете го во манџа или кисела. Само јадете го колку што е можно почесто.
  6. Леќата е одличен извор на протеини, влакна и минерали, како и разни антиоксиданси, полифеноли и фитонутриенти, што ја прави една од најздравите намирници во светот. Неодамнешните студии покажаа дека леќата може да го подобри здравјето на срцето, варењето и да го намали ризикот од дијабетес тип 2.
  7. Кефирот е богат извор на калциум, протеини и витамини од групата Б, содржи милиони пробиотици кои се многу корисни за цревната флора и со тоа индиректно за здраво варење, имунитет и добро расположение. Се покажа дека помага во регулирањето на нивото на холестерол и шеќер и е корисен за здравјето на коските.