СЕЛСКИ НАПИТОК, помага при многу болести: ОБИЧНА СУРУТКА го чисти црниот дроб, ГО ПОДИГНУВА ИМУНИТЕТОТ, но само ако ВАКА СЕ УПОТРЕБУВА

0

Низ историјата, бабите на нашите баби ја користеле сурутката како лек и дефинитивно не згрешиле

Сурутката  е нуспроизвод од производството на сирење. Организираното индустриско производство на сурутка започнало дури во четириесеттите години на 20 век. Низ историјата, бабите на нашите баби ја користеле сурутката како лек и дефинитивно не згрешиле!

Она за што можеби сте слушнале, а што е надалеку познато со векови, е дека сурутката е најдобриот природен лек за црниот дроб.

Сурутката се користи за сите проблеми со црниот дроб, вклучително замастен црн дроб, оштетен црн дроб поради вирусни заболувања (хепатитис, жолтица), отечен црн дроб, а особено црн дроб оптоварен со прекумерно консумирање алкохол, масна и нездрава храна. Сурутката ја промовира регенерацијата на црниот дроб. Терапијата со сурутка се спроведува подолг временски период, со консумирање најмалку половина литар сурутка секој ден, а по можност и повеќе.

Сурутката ќе придонесе за регенерација, чистење и закрепнување на заболениот црн дроб доколку упорно и редовно се користи. Се разбира, многу е важно да се прекинат штетните дејства и диетите кои продолжуваат да го уништуваат црниот дроб како што се алкохолот, богатата со масти и преработената храна и други штетни материи.

Покрај сурутката, за проблеми со црниот дроб, пожелно е да се користи младо сирење во комбинација, најдобро за појадок на празен стомак бидејќи тогаш ефектите се најдобри.

Сурутката може да помогне и при слабеење, бидејќи содржи многу протеини кои ја зголемуваат мускулната маса и даваат чувство на ситост со мала количина на калории. Најдобрите и највредните состојки на млекото остануваат во сурутката, а тоа се витамините Б и Е, минералите и млечните шеќери, кои се одговорни за градење на фини и нежни врски во мозокот.

Содржи и важни минерали: натриум, калиум, фосфор, магнезиум, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, амино киселини и протеини, а нема многу калории.

Заедничко за сите во последно време е тоа што сме под стрес. Сурутката е идеален пијалок за овој проблем. Причината е што предизвикува лачење на серотонин (хормон на задоволство) во нашиот организам, кој ќе направи да се чувствувате добро и ќе го отстрани стресот од вашето тело.

Сурутката се препорачува и за постојано чувство на замор, особено во пролет, како и за грчеви во мускулите и болки поради физички напор. Сурутката ја спречува остеопорозата, ги отстранува наслагите на забите и делува превентивно против кариес. Покрај овие придобивки, сурутката со децении се препорачува како ефикасен народен лек за луѓе кои имаат проблеми со покачени масти во крвта кои не можат да се контролираат со лекови и диета. Речиси кај сите луѓе тој целосно го регулира покачениот холестерол и триглицеридите по неколку недели редовна употреба.

Она што е особено интересно за помладите и физички активните луѓе е фактот што сурутката се користи како природен извор на амино киселини, кои се метаболизираат во мускулното ткиво за време на вежбите за да се изгради формата и конституцијата на мускулите . Луѓето кои се занимаваат со вежби како бодибилдинг, аеробик и слично, подобро и побрзо ќе воспостават мускулна маса, но и ќе го обноват телото по напор. Поради оваа причина, на пазарот се почесто се појавуваат протеински прашоци на база на сурутка наменети за овие спортисти.

Списокот на придобивки од сурутката не завршува тука. Ако имате проблем со надуеност, неправилна столица, варење, колитис или хронично воспаление на цревата, треба редовно да пиете сурутка.

Истражувањата покажаа дека сурутката содржи имуноглобулини и лактоферин, кои играат важна улога во спречувањето на воспаление низ телото. Внатрешното воспаление е една од главните причини  за кардиоваскуларни и канцерогени заболувања.

Сурутката го зајакнува имунитетот на организмот и ја зајакнува општата отпорност, поради што се наоѓа во формулите на повеќето нови спортски и имунолошки додатоци во исхраната, како и во основната формула за исхрана на бебињата. Новите западни истражувања покажаа дека сурутката игра значајна улога во заштитата, здравјето и регенерацијата на цревата, особено на дебелото црево.

Whey е сосема безбеден, благ и природен напиток кој можете да го користите без страв. Бидејќи содржи и живи бактерии, во некои случаи може да предизвика дијареа ако количината е навистина преголема. Само оние кои се алергични на млечни производи треба да го избегнуваат.

Препорачаната дневна доза е 500 ml до максимум еден литар дневно, доколку се работи за обична течна сурутка. Можете да го пиете наутро на празен стомак, но нема да погрешите ако го пиете неколку пати во текот на денот.

Домашната сурутка можете да ја најдете во повеќето продавници за млечни производи, а можете и сами да ја направите:

Во сад загрејте 1 литар свежо млеко, но не дозволувајте да зоврие. Додадете го исцедениот сок од еден или два лимони и промешајте, па наскоро ќе забележите како сирењето и течната форма. Таа течност е сурутка. Процедете го преку газа или ситно цедалка и имате сирење и сурутка.