Сериски силувач и убиец се појави како натпреварувач на квиз на ТВ: Се бараше 30 години, ова е морничаво видео

Сериски силувач од Франција, кој наводно ги силувал своите жртви, некои на возраст од 11 години, се појавил на национален ТВ квиз додека полицијата трагала по него.

Франсоа Веров изгледаше опуштено додека учествуваше во квизот „Tout le monde veut prendre sa place“ откако беше во бегство цели 30 години.

Веров силувал најмалку тројца малолетници и се верува дека до крајот на 1990-тите извршил 31 убиство и силување.

Неговиот најозлогласен случај беше Сесил Блох (11), која беше силувана пред да биде убиена во подрумот на нејзиниот стан.

Сепак, повеќе од две децении подоцна, пензионираниот полицаец се појави опуштено додека зборуваше со францускиот водител на националната телевизија.

На видеото се гледа како Веров стои гордо без знаци на непријатност додека водителот го најавува како „Франсоа од Ла Гран-Мот“.

Во текот на емисијата Веров зборува за својот живот како полицаец, а објасни и како бил полицаец пред да се приклучи на монтираната полиција, а потоа и на мото бригадата во 80-тите.

Потоа беше накратко суспендиран поради инцидент во кој учествуваше проститутка – но високите офицери набрзо му дозволија повторно да се приклучи на силите.

За време на квиз-рундата, Веров не успеа точно да одговори на две прашања со општи знаења за Олимпијадата и вакцинацијата против ТБ и беше елиминиран од играта.

Морничави снимки од шоуто во 2019 година протекоа од Маријана, списание кое подоцна го откри вистинскиот идентитет на Веро.Сериски убиец се појави во квиз, Франција

Неговото појавување на француската национална телевизија се сметаше за показател дека серискиот убиец, кој во тоа време бил во бегство 30 години, не се обидел да го скрие својот идентитет.

Со текот на годините, истражителите веруваа дека осомничениот за злосторствата можеби бил дел од жандармеријата – полицијата задолжена за внатрешна безбедност – и го утврдиле неговиот ДНК профил.

Жртвите кои ги преживеаја нападите рекоа дека тој им ја покажал својата значка и се идентификувал како полицаец.

Во 1986 година, полицијата објави цртеж на осомничениот врз основа на сведочењето на жртвите. Но, полицајците никогаш не успеаја да го фатат серискиот убиец и покрај тоа што се појави на телевизија.

Неговото ужасно минато се појави дури кога се самоуби во 2021 година.

По неговата смрт, полициската истрага го поврза со 31 силување и убиство што ги извршил во Париз во 80-тите и 90-тите години.

Веров, кој тогаш имал 59 години, оставил белешка пред да се самоубие во станот каде што се предозирал, велејќи ѝ на сопругата дека „носел луд бес што го направил криминалец“.

„Имаше моменти кога не можев да издржам и морав да уништам, извалкам, убијам некој невин“, напишал тој.

Во писмото, Веров се осврна и на „минатите импулси“ – и ги призна убиствата без детали за жртвите или околностите.

Тој напиша дека престанал да ги прави овие злосторства во 1997 година.

Примерокот од ДНК земен од Веров потврди дека тој е убиецот кој го бара полицијата откако Сесил Блох беше убиена во Париз во 1986 година.

Веров на денот на самоубиството сварил ручек, попладнето дремел како и обично и рекол дека оди на возење велосипед.

Велат се самоубил затоа што се плашел да не биде уапсен.