Серхио Рамос ја врати Барса на врвот на табелата

Барселона успеа да се искупи пред своите навивачи за лошото издание против Мајорка.

И тоа во едно од дербито на осмото коло на Ла Лига каде на домашен терен ја победи Севиља со 1:0.

Стрелец на единствениот гол беше во 76. минута и тоа беше автогол на најомразениот играч на Севиља во Монжуик, Серхио Рамос.

Мора да констатираме дека Севиља можеби не заслужи да си замине поразена од Барселона.

Речиси цел натпревар избезумено се бранеа и од контра се обидуваа да го загрозат голот на Марк Андре Тер Штеген.

Фудбалерите на Барселона беа нервозни од почетокот на мечот, одржуваа силен ритам на мечот од првиот судиски свиреж, сега Чави не експериментираше со составот како што беше случај пред неколку дена кога гостуваа Мајорканците.

Нападите на Барселона преку Левандовски и вечерашниот брилијантен млад Ламин Џамал ​​продолжија, но Ниланд беше непремостлив простор на голот на Севиља.

А потоа, кога се чинеше дека Севиља конечно може да се врати непоразена од гостувањето кај Барселона, Серхио Рамос ги растажи своите навивачи.

Феран Торес ја испрати топката на десната страна, каде Џамал ​​со глава се врати во срцето на шеснаесетникот, а потоа Рамос со лош потег го измами својот голман и топката заврши во мрежата.

Севиља се обидуваше до крајот на мечот да израмни, но Тер Штеген успеа да ја сочува својата мрежа.

По оваа победа, Барселона се врати на врвот на табелата, сега има 20 бодови, додека Севиља се уште е во вториот дел со седум.

Двата тима сега ги очекуваат натпревари во Лигата на шампионите, Барселона ќе му гостува на Порто, додека Севиља ќе биде домаќин на ПСВ.

Ла Лига 8. боја:

Петок:
Барселона – Севиља 1:0 (0:0)
Рамос 76аг

Сабота:
14.00 часот Хетафе – Виљареал
16.15 Рајо Ваљекано – Мајорка
18.30 Џирона – Реал Мадрид
21.00 часот Реал Сосиедад – Атлетик Билбао

Недела:
14.00 Алмерија – Гранада
16.15 Алавес – Осасуна
21.00 Атлетико Мадрид – Кадиз
21.00 Бетис – Валенсија

Понедељак:
21.00 Лас Палмас – Селта