СЕ ДРОГИРА ЗА ДА БИДЕ ПОДОБАР РОДИТЕЛ? Младата мајка ГИ ШОКИРА СИТЕ: Имам повеќе трпение за децата и готвам подобри оброци кога сум надувана!

Инфлуенсерката Кејтлин Флагер (28) од Ванкувер, Канада е мајка на две деца и користи трева наместо антидепресиви.

Таа тврди дека тоа ѝ дава повеќе мотив да подготвува здрави грицки за своите деца и да биде потрпелива со нив. Кејтлин предизвика дебата на интернет откако тврдеше дека редовното пушење трева и помага да стане „подобар родител“, пренесува Дејли Стар.

Кејтлин е од Ванкувер, каде рекреативната и медицинската употреба на марихуаната беше легализирана во 2018 година, но луѓето на социјалните мрежи ја нарекуваат за стереотипот на марихуаната бидејќи често мислат дека станува мрзелива и црна закуски кога ќе се издигне. Тие, исто така, претпоставуваат дека затоа тој не обрнува многу внимание на своите деца.

Во видеото кое го сподели на својот Фејсбук, Кејтлин им возврати на хејтерите и рече дека реалноста е многу поинаква. Таа тврди дека тревата ѝ дава повеќе енергија, што и дава поголема мотивација да подготвува здрави грицки за своите деца.

– Тоа е лек и сакам моите деца да знаат за повеќе природни опции. Сакам секогаш да бидам отворена со нив и да ја намалувам стигмата што ја има марихуаната – изјави таа. Таа, исто така, ја спореди нејзината употреба на марихуана со други родители кои пијат алкохол. Таа ја нарече тревата „малиот помошник на мама“ кога има „тешки денови“ бидејќи ја користи наместо антидепресиви.

– Никогаш не сум бил најтрпелив со моите две деца. Тревата ме прави подобра мајка затоа што добро спијам после пушењето. Се будам одморена и со почист ум. Знаев дека ќе наидам на критики, скептицизам и прашања, но според мене, сето тоа вреди ако барем на една личност можам да покажам малку поприроден начин да се справи со проблемите со менталното здравје – рече Кејтлин.