СЕ Е РЕШЕНO ПО ОВАА СРЕДБА НА ПУТИН И ЗЕЛЕНСКИ: Киев откри кога почнале подготовките за конфликт со Русија

0

Путин и Зеленски се сретнаа во 2019 година на самитот „Нормандиски формат“ во Париз.

Украина одлучи да се подготви за конфликт со Русија откако претседателот Володимир Зеленски се сретна со рускиот лидер Владимир Путин во Париз во декември 2019 година, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина Алексеј Данилов за ТВ каналот 24.

  • Да не се подготвувавме, тогаш дефинитивно немаше да го имаме овој резултат што го имаме. Можам да кажам дека апаратот на Советот за национална безбедност и одбрана почна да се подготвува за овие процеси по декември 2019 година, откако претседателот на нашата земја го посети Париз, каде што се одржа првата и последната средба со претседателот Путин – рече тој.

Путин и Зеленски се сретнаа во 2019 година на самитот „Нормандиски формат“ во Париз. Во исто време, рускиот претседател имаше билатерални средби со Зеленски, францускиот претседател Емануел Макрон и тогашната германска канцеларка Ангела Меркел.

На почетокот на декември 2022 година, Ангела Меркел изјави дека договорите од Минск се обид да му се даде време на Киев да зајакне. Веднаш по неа тоа го потврди и поранешниот француски претседател Франсоа Оланд. Според него, тогашната геополитичка ситуација не и била наклонета на Украина, а на Западот му бил потребен одмор.

Рускиот претседател Владимир Путин коментира дека овие изјави го изненадиле, бидејќи сметал на искрената желба на европските земји да го консолидираат мирот и да избегнат воен конфликт во Украина.