Се обидел да исплива 171 километар без застанување, а потоа покажал како изгледаат неговите раце

БРИТАНСКИОТ авантурист Рос Едгли се обиде да го собори светскиот рекорд за најдолго последователно пливање, надевајќи се дека ќе преплива 171 километар без престан во езерото Трасимено, инаку најголемото езеро во централна Италија.

Обид за соборување на светскиот рекорд 

Неговиот подвиг започна оваа недела, а го направи само девет месеци откако ја напушти болницата, надевајќи се дека ќе го собори светскиот рекорд по втор пат. 

Тоа требаше да биде најдлабокото последователно безпомошно езерско пливање, но неговиот обид беше прекинат поради „брутални услови“ кои предизвикаа бројни здравствени проблеми, вклучувајќи го и ризикот од оштетување на бубрезите. 

Неговата авантура била прекината кога испливал 70 километри, а температурата на водата достигнала 33°C, додека топлотниот бран ја зафатил областа, а експертите предвидувале пораст на температурата до рекордни 47°C. 

Ја покажа својата состојба  

Во објава на Инстаграм, Едгли им се заблагодари на своите фанови за поддршката, а заедно со пораката, 35-годишниот авантурист покажа како изгледаат неговите раце и нозе, збрчкани непрепознатливи од толку долго време во водата. 

„Без разлика, се обидовме и тимот беше неверојатен, но авантурата беше прекината на околу 70 километри поради топлотен удар и загриженост за дехидрација и оштетување на бубрезите! Одам да се одморам и да јадам пица, но сакав да ви кажам благодарам ( повторно) толку многу“, напиша тој.

Тоа не е негов прв подвиг 

Ова не е прв пат Едгли да се обиде со ваков подвиг. Минатата година тој пливаше во Лох Нес неверојатни 59 часа (или 79 километри) пред да биде извлечен од предизвикот поради медицински причини. 

Едгли завршил во болница со хипотермија, откажување на бубрезите и целулитис (бактериска инфекција) предизвикана од осип од костимот за нуркање. 

Во 2018 година, британскиот авантурист стана првиот човек во светот кој препливал 2.865 километри околу Велика Британија, за што му биле потребни пет месеци.