СЕ ОГЛАСИ ДОНАЛД ТРАМП ОТКАКО НЕГОВОТО ИМЕ СЕ НАЈДЕ НА ЛИСТАТА НА ЏЕФРИ ЕПШТАЈН – Еве како се правда за нивните заеднички фотографии и дружења

Портпаролот на Доналд Трамп, Стивен Чанг, се огласи откако поранешниот претседател на САД беше спомнат во судските документи во случајот со починатиот финансиер и осуден сексуален престапник Џефри Епштајн и неговата девојка Гислајн Максвел, тврдејќи дека сите обвинувања во врска со врската на Доналд Трамп веќе се темелно истражен и истите ги „демантираше“.

Џефри Епштајн беше обвинет во 2019 година за водење на синџир за трговија со луѓе во кој учествувале и малолетни девојчиња, откако Вирџинија Џуфре обвини дека ја малтретирал како малолетна девојка со помош на неговата девојка Гислајн МаксвелЏефри Епштајн беше пронајден мртов во својата ќелија додека го чекаше судењето, додека Гислајн Максвел во 2021 година беше осудена на 20 години затвор.

Доналд Трамп и Џефри Епштајн без сомнение беа пријатели. Контроверзниот политичар изјави во 2002 година дека го познава Џефри Епштајн 15 години и дека е „фантастичен човек“. Тој неколку пати патувал со него, но се оградил од овој „фантастичен човек“ откако беше уапсен во 2019 година, велејќи дека со години не се слушнале.

Доналд Трамп и Џефри Епштајн поминуваат време заедно
Доналд Трамп и Џефри Епштајн

Јохана Шоберг, една од жртвите на Џефри Епштајн, во својата изјава вели дека таа и Џефри Епштајн патувале од Флорида до Атлантик Сити и дека заедно отишле во едно од казината на Доналд Трамп.

Џефри Епштајн ми кажа: ‘Одлично, ќе му се јавиме на Доналд Трамп и ќе одиме’ – не се сеќавам на името на казиното, но – заминавме во казино“, вели Јохана Шоберг во своето сведочење.

Додека биле во Атлантик Сити, тие посетиле едно од казината на Донлад Трамп, според Јохана Шоберг, која вели дека на Вирџинија Џуфре и бил забранет влез затоа што била малолетна.

Подоцна, на прашањето дали некогаш го задоволувала Доналд Трамп, Јохана Шоберг двапати одговорила „не“.

Лицата наведени во документите не се нужно обвинети за кривично дело, а Доналд Трамп не е поврзан со никакво злосторство од страна на Џефри Епштајн или Гислајн Максвел. Доналд Трамп летал со авионот на Џефри Епштајн четири пати во 1993 година, како и еднаш во 1994, 1995 и 1997 година. Летовите биле помеѓу Палм Бич, Флорида и аеродромот во Њујорк.

По објавувањето на документите, следбениците на Доналд Трамп на социјалната мрежа Х (Твитер) ги протолкуваа истите како доказ дека Доналд Трамп не се впуштил во никакво незаконско и недозволено однесување. На списокот е и британскиот принц Ендрју, кого Вирџинија Џуфре го обвини дека ја принудил на секс кога имала 17 години. Во 2022 година, Ендрју го реши случајот што го покрена Вирџинија Џуфре надвор од судот со тоа што и плати непозната сума пари. Се претпоставува дека станува збор за бројка од повеќе милиони. И покрај тоа, тој не призна дека е виновен и постојано ги негираше нејзините тврдења.

Во документите се споменува и друг поранешен претседател САД, Бил Клинтон, но засега нема коментар од него или од неговите соработници.