СЕ ОМАЖИ СО НАЈГОЛЕМИОТ ФРАЕР ОД 90-тите, ПА ГО ОСТАВИ ЗА ВЕНЧАНИОТ КУМ: И ПОТОА СОЗДАДЕ УШТЕ ПОГОЛЕМ СКАНДАЛ И САМО ИСЧЕЗНА

Љубовниот живот на поранешната сопруга не престанува да ја заинтригира јавноста, а своевремено се крена голема прашина во медиумите, а изгледа и со разум. Но, љубовта дефинитивно не познава граници.

Соња Вуксановиќ , родена Вишњиќ, денес е успешна модна дизајнерка која се повлече од очите на јавноста и се посвети на својата работа . Сепак, до пред само неколку години, нејзиниот љубовен живот беше и контроверзен и беше на насловните страници, особено по еден неочекуван потег.

Имено, поранешната сопруга на Аце Лукас, но и на Жељко Шашиќ е родена во 1976 година во Белград. Со оглед на тоа дека нејзините родители живееле и работеле во Германија, детството и младоста ги поминала во градот Дизелдорф. Таа на еден настап го запознала пејачот Жељко Шашиќ и набрзо почнале да излегуваат. Се венчаа во Германија, а кум на Жељко беше неговиот тогашен колега и пријател Аца Лукас.

Соња Вуксановиќ

Лукас и Шашиќ тогаш биле пријатели бидејќи имале ист менаџер. Неколку пати и самите признаа дека се добри пријатели. Згора на се се дружеа и нивните сопруги, поточно Наташа, а потоа и девојката на Шашиќ Соња.

Тамошната јавност ја запозна во 1994 година како сопруга на популарен пејач. Таа се појави во неговиот спот на Жељко Шашиќ за песната „Таа е приказната за мојот живот“.

Шашиќ тогаш имала 25 години, а Соња 18. Неколку години подоцна медиумите објавија дека причина за таа одлука е тоа што пејачката врз основа на нејзиното државјанство без проблем можела да добие германски хартии. Сепак, тој негираше, и изјави дека решил рано да се ожени бидејќи тоа било голема љубов.

Инаку, тогаш Соња немала многу пријатели на сцената освен Сузана Периќ, чии родители исто така живееле во Германија и Драган Брајовиќ Браја, кој пишувал текстови за Шашиќ.

Жељко Шашиќ

Со оглед на тоа дека модата отсекогаш била нејзина голема страст, не е чудно што во 90-тите таа водела бутик во белградскиот Сава центар. Ко-сопственик беше девојката на Ејс Лукас во тоа време и нејзин добар пријател. Со текот на времето, Соња и Наташа развија прилично успешен бизнис.

Семејството Шашиќ во 1999 година ја доби ќерката Софија , а во 2004 година многумина беа изненадени од веста дека парот се разведува по 10 години брак. Детали од нивниот приватен живот со денови ги полнеа страниците на домашните таблоиди, а меѓусебните обвинувања „врнеа“ на сите страни. Според одлуката на судот, старателството над ќерката и припаднало на Соња, додека Жељко бил обврзан да плаќа алиментација и можел да учествува во школувањето на девојчето.

– Соња и Соња се разведовме одамна и се пишуваше секакви работи на оваа тема. Некое време не бевме во никаква врска, не комунициравме, едноставно немаше потреба од тоа. Сега се помиривме, можеш да и се јавиш да се поздравиш од мене! Иако, верувам дека ќе се согласи и ќе каже дека тоа не е вистина – изјави во една прилика Жељко.

Соња Вуксановиќ

Одредени медиуми пишуваа дека нивната врска не траела бидејќи Соња била многу љубоморна и се плашела дека Жељко ќе ја изневери. Како и да е, набрзо почнаа да се шират гласини дека Соња е во врска со Ац Лукас.

Се испостави дека гласините се точни и набрзо застанаа на лудиот карпа. Тие се венчаа во 2010 година во Бежанија Коса во Белград. На свадбата присуствуваа голем број познати личности.

Една година подоцна ја добија ќерката Викторија, а Лукас, судејќи според изјавите, ќерката на Соња од првиот брак одлично го прими. Парот делуваше прилично среќно, а Аца Ке го претстави креаторот како „жената на неговиот живот“.

За тоа време Соња се здоби со статус на една од најдобро облечените јавни личности во Србија. Таа, исто така, го проширила својот бизнис и повеќе не била само сопственичка на бутик, туку основала и сопствен бренд „СОНЈА фешн“.

Сепак, во 2015 година, во рајот почна да се појавува триење. Таблоидите како причина ја наведоа наводната блискост на Лукас со старлетите Уна Грујиќ и Мак Дискреција. Пејачот ги негираше овие наводи и често изјавуваше дека ја сака својата сопруга.

Во јуни 2017 година медиумите објавија дека Соња и Аца се разведуваат, а причина за тоа е нејзината романса со поранешниот кошаркар Марко Јариќ. Новинарите пишуваа за тоа со месеци, а некои дури објавија дека Лукас не сака да се разведе од Соња, туку сака да го задржи семејството заедно заради нивната ќерка. Бидејќи се уште не се помириле, познатата фолкерка често ја гледале во друштво на разни девојки. Случајот за развод беше дефинитивно склучен во септември 2019 година.