СЕ ОСТВАРИ ОНА ШТО ГО РЕКОВ ПРВАТА НОЌ ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Анализа на почитуваниот генерал – Еве кој ќе излезе победник

Марк Филип Хертлинг, служеше 37 години во американската армија, а во опширно интервју ги анализираше петте фази од руската инвазија и објасни зошто верува во победата на Украина.

Пензионираниот американски генерал Марк Филип Хертлинг е почитуван коментатор на војната во Украина . Служеше 37 години во Армијата на САД, а се пензионираше во 2013 година како командант на американската армија во Европа и седмата армија . За време на неговата долга воена кариера, тој помина неколку години во директна борба и обучуваше елитни единици. Тој беше командант на 1-та оклопна дивизија во Ирак, а неговата единица често беше наведувана за нејзините воени успеси. Служеше и командуваше на сите нивоа на војската и водеше борбена обука во САД и Здружениот мултинационален центар за обука во Европа. Тој е енергичен и страстен говорник, со многу информативни и разбирливи воени презентации.

Во анализата што ја напиша за Вашингтон пост, тој детално објасни зошто апсолутно верува во украинската армија и нивната победа.

За време на моето време како командант на американските сили во Европа, запознав украински водачи и војници за време на различни мисии за обука и видов како расте и се развива нивната култура на приспособливост. Исто така, имав можност да ја набљудувам Русија како „демонстрира“ (но не и како правилно тренира или вежба) неговите воени способности и често сум ја забележал длабоката и распространета корупција што ги зафатила и им се заканува на нејзините вооружени сили , рече Хертлинг.

Кога единиците тренираат во НТЦ, тие се борат против силните спротивставени сили неколку недели. На секои 24-48 часа има пауза во акцијата, а потоа се анализираат нивните постапки и се прикажуваат добрите и лошите работи што ги прави единицата. Добрите единици дополнително го бришат она што го прават добро, ги поправаат своите лоши работи и битката продолжува. По три недели, тие единици и нивните водачи се проклето добри. Од друга страна, не толку добрите единици не прифаќаат критики и ги коригираат грешките, постојано дозволуваат малите проблеми да прераснат во големи и не размислуваат за сопствените неуспеси и лошото раководство.

Пензионираниот офицер се сеќава дека уште пред да ги дознае деталите за стратегијата на Путин или оперативните цели на неговата армија, знаел дека инвазијата нема да заврши добро за рускиот лидер. „Украина ќе се бори над своите можности. И Русија ќе се засрами“, му рекол тој на еден колега првата ноќ од војната.

Тој истакнува дека војната поминала низ пет фази и дека во секоја фаза украинските сили значително ги надминувале руските , главно поради воената култура на приспособливост. „Руските сили сè уште се попречени од недостатокот на истата култура, како и недостатокот на лидерство и иницијатива“, вели тој. Тој потсетува и дека Путин никогаш официјално не ги објавил своите стратешки цели.

„ Се обидов да сфатам што можат да направат неговите генерали . Се чинеше дека сака промена на режимот во Киев, уништување на украинската армија, потчинување на украинското население, контрола на пристаништата на Црното и Азовското Море (а можеби и Молдавија) Очигледно е дека Русија нема доволно војници или комбинирана ефикасност на вооружувањето за да ги постигне амбициозните воени цели на Путин“, додаде тој.

Уште полошо, армијата на Путин игнорираше еден од најважните принципи на војната – единство на командата . Генералите планирале напад од девет различни линии на напредување, но никогаш не успеале да ги координираат големите поморски и воздушни сили во масовен напад.

Војната започна на 24 февруари и беа потребни шест недели за да пропадне првата фаза од офанзивата на Путин. Уште на 2 април, тој беше принуден да проба поинаков пристап. Тој ги пресели руските сили на исток, поставувајќи нови генерали на чело. Но, тој не направи доволно за да ја поправи штетата што ѝ беше направена на армијата од таквиот катастрофален почеток. Проценките се различни, но се чини дека до 40 отсто од борбените единици на првата линија на Русија се уништени, линиите за снабдување се десеткувани и недостасува ефективно водство. Путин го пресели најголемиот дел од својата војска на исток, а потоа нареди војската да се обнови за неколку недели. „Секој генерал кој е запознаен со физичките и психолошките барања поврзани со реорганизирање на таква сериозно деградирана сила ќе ви каже дека тоа нема да функционира“, нагласи Хертлинг. Američki general o ratu u UkrajiniИЗВОР: PROFIMEDIA

Потоа, на 18 април, Путин започна нова офанзива на исток, означувајќи го почетокот на втората фаза од војната. На руските карти беа нацртани нови стрели и кругови, но руските генерали и војниците на теренот сè уште беа послаби. Немаше квалитетна адаптација и обид да се извлечат тешки лекции од претходните неуспеси. Крпен единици со низок морал беа фрлени во борба со мало планирање, лошо извидување и неефикасно раководство на бојното поле. Украина, од друга страна, не беше самозадоволна. Украинските генерали брзо учеа, а украинските војници беа иновативни и прилагодливи. Руските сили продолжија да трпат големи загуби.

Не ја научија лекцијата ниту во третата и четвртата фаза

Третата фаза започна во јули и траеше до септември. Украинската армија го принуди непријателот на големо повлекување на североисток во регионите Суми и Харков, користејќи ограничени контранапади насочени кон вистинските локации, поддржани од големи оперативни измами на југ. Украинските сили за специјални операции, исто така, придонесоа значително во оваа фаза, користејќи скришум и дисциплиниран оперативен менаџмент за да се осигураат дека Русија е засрамена зад нејзините линии.

Поголемиот дел од летото Русите претрпеа загуби кои далеку ги надминуваа оние претрпени за време на катастрофалната прва и втората фаза од војната.

Четвртата фаза од војната започна на крајот на септември, кога Путин објави дека ќе бидат припоени неколку делумно окупирани јужни региони на Украина. Ова беше придружено со наредбата на Путин да се мобилизираат дополнителни 300.000 Руси. Референдумите на окупираните територии, кои се подготвуваа со месеци, постојано беа одложувани поради ефективен бунт на украинското население и територијалните сили. А мобилизацијата, иако беше успешна во доведувањето на ограничен број „свежи“ но неволни војници на линијата на фронтот, сепак страдаше од истите недостатоци што ги карактеризираа руските воени напори од самиот почеток.

Мобилизациите беа избрзани и импровизирани, регрутите беа слабо обучени и опремени, а руското раководство сè уште недостасуваше. Спротивно на тоа, акциите на Украина во овој период се состоеја од импресивно координирана употреба на конвенционалните сили кои успешно го инкорпорираа новопристигнатото западно оружје, пред се прецизна артилерија и проектили, објаснува пензионираниот генерал. Покрај тоа, оваа фаза вклучуваше повеќе украински специјални операции и континуирани операции на задниот дел. Русија одговори со лансирање ракети кон густо населените украински градови, насочени кон клучната инфраструктура и украинските цивили. Воените злосторства на руското раководство и руските сили продолжија.

Од декември сме во петтата фаза од оваа војна. Иако фронтот можеби не се помести многу, имаше значителни борби и големи загуби на двете страни.

Оваа фаза најдобро се сфаќа не како застој, туку како фаза во која Украина се бори да го преживее рускиот напад. Путин ја продолжува својата погрешна мобилизација и испраќа свежо топовско месо до украинските линии во ударни бранови.

Украинските генерали избалансираа ограничени, но одржливи контранапади со активна одбрана, додека истовремено беа принудени да распределат оскудни капацитети за противвоздушна одбрана за заштита на цивилите. Украинските сили, исто така, продолжуваат да спроведуваат разузнавачки операции за да идентификуваат цели кои најверојатно ќе бидат нападнати во блиска иднина. Тоа е деликатна рамнотежа за носителите на одлуки во Киев. Тие се обидуваат да ги задржат одбранбените линии додека тренираат и ги опремуваат своите сили со ново стекнат напреден западен материјал кој ќе направи квалитативна разлика во претстојната контра-офанзива.

Украинските вооружени сили восхитувачки се адаптираа во секоја фаза од оваа борба, извлекувајќи поуки од обуката што ја поминаа во текот на изминатата деценија и од лузните на самото бојно поле. И Русија постојано ја покажа својата неспособност да го стори истото. Русија ќе продолжи да се бори за промени – едноставно затоа што не може. Националната армија е составена од локални луѓе, а националната армија ги одразува карактерот и вредностите на општеството. Додека опремата, доктрината, обуката и лидерството се важни квалитети на секоја војска , суштината на борбената моќ доаѓа од она за што се залага една нација. Автократската клептократија на Путин засега не одговара на агилната украинска демократија, заклучува Марк Хертлинг