СЕ СОБЛЕКОА И СЕ ПОЛЕАА СО МРАЗ НА -16! Русите им дадоа поддршка на своите војници: Нека видат колку е непобедлива и силна нашата нација (ВИДЕО)

0

Температурите во Благовешченск, кој има речиси 250.000 жители, оваа недела паднаа на минус 16 степени Целзиусови.

Во градот Благовешченск, на далечниот исток на Русија, повеќе од сто луѓе учествуваа на т.н. на „ледениот предизвик“ – како што пренесува Телеграф, од кофи на главите им полиле ладна вода за јавно да ја изразат својата поддршка за руските војници кои се борат на првата линија на украинскиот фронт.

Мажи и жени облечени во костими за капење се собраа на главниот градски плоштад, а снимките од нивниот предизвик ги преплавија социјалните мрежи.

– Денеска поддржуваме момци кои се вистински херои на нашата татковина – рече водителот на програмата.

  • Многу луѓе на различни начини им помагаат на оние кои се вклучени во специјална воена операција. Некои прават свеќи за рововите, други собираат хуманитарна помош… Но, денес сме тука да ги поддржиме нашите борци со нашиот херојски чин, со полевање со студена вода ќе покажеме колку е непобедлив и силен рускиот народ! – додаде таа со гордост во гласот, а насобраната толпа воодушевено аплаудираше.

Температурите во Благовешченск, кој има речиси 250.000 жители, оваа недела паднаа на минус 16 степени Целзиусови.