Се шири снимката од бруталното претепување во Дубровник: Го тепале младото момче додека не паднал на подот, другите мирно гледале

За случајот врсничко насилство е информирано и Државното правобранителство во Дубровник.

На социјалните мрежи кружи видео на кое јасно се гледа како врсниците тепаат момче во заливот Лапад во Дубровник. Тие наизменично го удирале по главата и по целото тело додека жртвата во еден момент не падне на подот, не можејќи да се одбрани од ударите.

И откако ќе стане, напаѓачите продолжуваат со удари да го исфрлаат бесот врз малолетникот. На снимката се гледа како едниот од напаѓачите го спречува другиот дополнително да удри, а се се одвива пред очите на врсниците на жртвата.

Од ПУ на Дубровник-Неретва нагласија дека синоќа нешто пред 23 часот добиле дојава за тепачка која се случила вечерта во Лапад. Малолетниците вклучени во тепачката не се пронајдени на местото на настанот, а кривичната истрага продолжи.

Се дознава дека полицијата разговарала со оштетениот во присуство на неговиот татко, а наводно биле сослушани и други малолетници во придружба на нивните родители. За случајот врсничко насилство е информирано и Државното правобранителство во Дубровник.

Директорот на Општата болница во Дубровник, д-р Маријо Бекиќ, за Дубровнички Дневник потврди дека момчето кое било нападнато не е хоспитализирано, туку по укажаната лекарска помош е пуштено на домашна нега.

Според весникот „Дубровник“ , денеска се уапсени двајца малолетници кои наскоро ќе му бидат предадени на надзорникот на притворот.