Синот на Пригожин би можел да ја преземе контролата над Вагнер – открија некои „детали од преговорите“.

0

25-годишниот син на Евгениј Пригожин, Павел Пригожин, направил чекори за да ја преземе контролата врз групацијата Вагнер, според американски тинк-тенк.

Тој преговара со руската национална гарда Росгвардија за повторно обединување на платеничката организација која се бори во Украина, соопшти Институтот за проучување на војната, повикувајќи се на познат канал Телеграма поврзан со групата, пишуваат странските медиуми, пренесува Телеграф.

Овој потег ќе обезбеди алтернативен лидер на командантот на Вагнер, Андреј Трошев, кој ја има поддршката на Владимир Путин.

Се вели дека ова укажува дека „некои од персоналот на Вагнер се заинтересирани да се соберат околу алтернативата поврзана со Пригожин на Трошев поврзан со Кремљ и поврзан со Министерството за одбрана“, рече ISW.

„МО ќе мора да обезбеди опрема и залихи за голема, реконституирана сила под Росгвардија во секој случај, бидејќи Росгвардија нема логистичка инфраструктура за да го направи тоа сама.

Сепак, ISW цитираше извор од Вагнер кој известува дека преговорите меѓу Павел Пригожин и националната гарда вклучуваат детали дека паравоената група ќе го задржи своето име, симболи, идеологија, команданти и раководство.

Веста доаѓа бидејќи постои неизвесност за иднината на Вагнер по смртта во авионска несреќа во август на неговиот основач, Евгениј Пригожин.

Несреќата се случи два месеци откако тој им пркоси на руските одбранбени власти на 24 јуни, кога ги зазеде воените објекти во Ростов на Дон и членовите на неговата приватна воена компанија (ПМЦ) маршираа кон Москва.

Станува збор за групата Вагнер која беше клучна за напорите на Русија во градот Бахмут во Доњецк и обезбедува безбедност за земјите во Африка каде што групата му дава пристап на Кремљ до вредни ресурси.