СИН НА ЖЕСТОКО МОМЧЕ ОД 90-тите ИЗРЕШЕТАН НА ВИДИКОВЕЦ! Ја доживеал судбината на татко му, имал “богато” досие (ВИДЕО)

0

Предраг Икач ѝ стана познат на јавноста во средината на деведесеттите кога со Зоран Ковачевиќ Коч и Слободан Арамбашиќ влезе во бизнисот со коцкарници и го отвори казиното „Фер плеј“.

Предраг Пеца Икач имал 33 години кога бил ликвидиран во сачекуша на 19 март 1999 година. Убиецот го чекал на паркингот на Видиковац и испукал неколку куршуми во него во моментот кога седел во „ауди А8“.

Предраг Икач ѝ стана познат на јавноста во средината на деведесеттите кога со Зоран Ковачевиќ Коч и Слободан Арамбашиќ влезе во бизнисот со коцкарници и го отвори казиното „Фер плеј“.

Но, и Икач и Ковачевиќ набрзо беа ликвидирани на речиси ист начин, а нивните убијци сè уште не се познати. Ковачевиќ е убиен на 18 мај 1998 година во населбата Браќа Јерковиќ кога се обидел да го стартува своето БМВ. Напаѓачот пукал со автоматска пушка, а сведоци на злосторството немало.

Иако мотивите на овие две ликвидации не се утврдени, познавачите на околностите во белградското подземје тврдеа дека зад овие убиства се крие борба за власт над профитабилен бизнис, како што е сопственоста на казина. Во тој бизнис и Ковачевиќ и Икач беа на врвот и многумина се воздржуваа од нив.

За Предраг Икач јавно проговори и Кристијан Голубовиќ во јануари 2014 година. Гостувајќи во телевизијата „Хепи“ тој рече:

– Се сеќавам дека Пеца Икач, криминалец, дечко од Миљаковац или од таа област горе, ме прободе во бутот. Излегов едно утро и тој ме чекаше на влезот“.

Судбината на Предраг Икач ја доживеал и неговиот син Огњен, кој бил убиен на 22-годишна возраст. Тоа беше во јуни 2018 година. Тој беше избоден со нож пред кафуле во Видиковац , а во таа прилика беше ранет неговиот пријател.

На пукањето и претходела расправија во кафулето, по што двете „екипи“ излегле од локалот, а потоа напаѓачот извадил пиштол. Икач и неговиот пријател потоа се разделиле. Пријателот почна да трча, а Икач истрча преку улицата кон Патријарха Јоаникије.

Напаѓачот испукал пет куршуми кон Икач, од кои два го погодиле во колкот и вратот. Жителите од околните згради го забележале како лежи на скалите на паркингот помеѓу броевите 22 и 22а. Тој беше тешко повреден и лежеше во локва крв. Брза помош набрзо го пренела во болница, но младото момче во текот на ноќта им подлегнало на повредите.

Според изворот, Икач и бил добро познат на полицијата и имал прилично опширно досие.

– Огњен Икач зад себе има кривични дела тешко убиство во обид, насилничко однесување, недозволено носење и поседување оружје, разбојништво, дрога, изнуда, предизвикување општа опасност, тешка кражба – изјави тогаш изворот.

Икач е уапсен со Петер Миланковиќ (22) и Марко Игњатовиќ (21) на 17.04.2017 година, поради сомнение дека сториле кривично дело тешко убиство во обид во Видиковачки Венец.