СИРЕНИТЕ СЕ ОГЛАСИЈА, БОРБЕНИТЕ АВИОНИ СЕ ПОДИГНАА: Врие на Далечниот исток, кинеските ловци ја преминаа средната линија на тајванскиот теснец

0

Воздухопловните сили на Тајван тргнаа во акција во неделата откако забележаа 10 кинески воени авиони како минуваат низ чувствителната средина на Тајванскиот теснец, а Министерството за одбрана на островот соопшти дека четири кинески воени бродови исто така спроведуваат борбени патроли.

Ова е втор пат за помалку од една недела Тајван да известува за обновување на кинеската воена активност, откако 37 кинески воени авиони влегоа во четвртокот во зоната за воздушна одбрана на островот, од кои некои потоа полетаа кон западниот Пацифик.

Кина, која тврди дека демократски Тајван е нејзина територија, во последните три години редовно ги пренесува своите воздушни сили во близина на островот, но не и во територијалниот воздушен простор на Тајван, пренесува hrt.hr.

Во кусото соопштение, Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека открило 24 кинески авиони, вклучувајќи ловци Ј-10, Ј-11, Ј-16 и Су-30, како и бомбардери Х-6.

Не беше прецизирано каде точно летале авионите, но се вели дека 10 ја преминале централната линија на Тајванскиот теснец што ги дели двете страни, што претходно служеше како неофицијална бариера, иако Кина вели дека не го признава ова и рутински ја преминал границата од минатата година.

Четири бродови на кинеската морнарица се исто така ангажирани во „заеднички патроли за борбена готовност“, додаде Министерството, без да даде детали.

Тајван испрати свои ловци и распореди бродови и копнени ракетни системи за следење, рече тој, користејќи типична формулација за тоа како реагира на таквата кинеска активност.

Во април, Кина одржа воени вежби околу Тајван по патувањето во САД на тајванскиот претседател Цаи Инг-вен.

Тајванската влада ги отфрла кинеските тврдења за суверенитет и вели дека само тајванскиот народ може да одлучи за својата иднина.