СКАНДАЛИ, ШТРАЈКОВИ И МНОГУ ВЕТУВАЊА: Првите 100 дена на Риши Сунак на чело на британската влада

Риши Сунак влезе во Даунинг стрит бр. 10, ветувајќи дека ќе ги смири пазарите, ќе ги запре скандалите и ќе ја врати довербата и интегритетот на британската политика.

Иако гласачите мислат дека тој ја води земјата подобро од неговите двајца претходници, првите 100 дена на Сунак како премиер беа обележани со турбуленции што може да ги намалат шансите на конзервативците на општите избори следната година , пишуваат светските медиуми.

Тешко да се сфатат цели

Назначен за лидер на конзервативците откако планот на неговата претходничка Лиз Трас за големи даночни намалувања предизвика паника, Сунак успеа да ги смири финансиските пазари и да спречи економски крах во изминатите три месеци. Меѓутоа, проблемите во Велика Британија не стивнуваат, пишува Асошиејтед прес.

Кога ја презеде функцијата премиер во октомври, 42-годишниот Сунак вети дека ќе ја скроти инфлацијата, ќе го поттикне економскиот раст, ќе го намали притисокот врз преоптоварениот здравствен систем и ќе го „врати интегритетот во политиката“ по години скандали на поранешниот премиер Борис Џонсон, јавува Радио Слободна Европа.

Сепак, посочува АП, некои аналитичари сметаат дека е тешко да се видат конкретните достигнувања на поранешниот шеф на британската каса и најмладиот британски лидер во последните 200 години.

0709290241, Риши Сунак

Бруто домашниот производ е сè уште понизок отколку што беше пред пандемијата на коронавирус, а Меѓународниот монетарен фонд оваа недела прогнозираше дека Велика Британија ќе биде единствената голема економија што ќе забележи контракција оваа година, со контракција од 0,6 проценти.

Сунак ги обвинува глобалните сили за ова – нарушувањето на пандемијата и руската инвазија на Украина. Критичарите велат дека една од причините е Брегзит, кој предизвика голем пад на трговијата меѓу Обединетото Кралство и Европската унија (ЕУ).

Без разлика на причините, истакнува Асошиејтед прес, Сунак има мал економски простор за маневрирање, особено што Обединетото Кралство е погодено од најголемиот бран штрајкови во последните неколку децении. Медицинските сестри, болничарите, наставниците, граничарите и другите работници бараат зголемување на платите за да се надоместат зголемените животни трошоци и стресот од задржувањето на работните места во се поисцрпениот јавен сектор.

Во меѓувреме, додава АП, фракција во Конзервативната партија се залага за итни даночни намалувања за да се поттикне растот, и покрај штетата направена од планот на поранешниот премиер, наречен „Трусономикс“, пред само неколку месеци. Сунак се противи и на синдикатите и на ториевците кои ги намалуваат даноците.

Економистите велат дека инфлацијата во Обединетото Кралство најверојатно ќе падне во текот на 2023 година, дозволувајќи му на Sunac да исполни едно од своите клучни ветувања, додека другите цели најверојатно ќе бидат потешко да се постигнат.

Британските гласачи се уште не одлучиле за Сунак, кој, потсетува Асошиејтед прес, за лидер на партијата го избраа 357 конзервативни пратеници во парламентот. Владата не мора да распише национални избори до крајот на 2024 година, така што Сунак може да има време на своја страна.

Штрајковите продолжуваат

Значително мнозинство од гласачите не веруваат дека Сунак може да победи на следните избори, но тие мислат дека тој е подобар премиер од Борис Џонсон или Лиз Трус, истакнува Тајмс, чија нова анкета покажува дека Сунак допрва треба да ги придобие гласачите кои ја напушти Конзервативната партија во претходните години.

Седум од десет (72 отсто) од анкетираните веруваат дека Сунак нема да биде премиер по следните избори, додека само 27 отсто сметаат дека тој досега добро ја завршил работата, посочува весникот, додавајќи дека друга анкета, спроведена од компанијата YouGov, исто така, покажаа дека гласачите мислат дека Сунак бил подобар премиер од Џонсон.

Покрај предизвиците поврзани со подобрувањето на економијата, Сунак во наредниот период ќе се соочи со континуиран штрајк и недостиг на персонал во Националната здравствена служба (NHS). Здравствениот систем во Велика Британија е влошен уште пред пандемијата COVID-19, а подобрувањето на состојбата во тој сектор ќе биде тежок и скап залак за британската влада.

Што е најважно, истакнува Тајмс, од сега до изборите, веројатно милиони пациенти ќе добијат неквалитетна услуга, а Сунак нема лесно да ја избегне одговорноста за тоа. Седумдесет и осум отсто од гласачите во моментов мислат дека Сунак прави лоша работа за подобрување на услугите на NHS, додека 72 отсто мислат дека премиерот лошо се справува со штрајковите во јавниот сектор.

Стотици илјади наставници, државни службеници и транспортен персонал најавуваат нови штрајкови следната недела, додека работниците од Брзата помош, физиотерапевтите, универзитетските предавачи и наставниците повторно штрајкуваат кон крајот на месецот. Во меѓувреме, посочува Тајмс, има неколку знаци дека одлучноста на синдикатите слабее или дека јавната поддршка за работниците во јавниот сектор кои штрајкуваат слабее.