СКАНДАЛОЗНИ СЕ ПРИЧИНИTE ЗОШТО МАЖИТЕ БАРААТ ЉУБОВНИЦИ: бројот 3 особено ќе ве шокира

Причините за изневерување се многу, но на крајот на денот тие се само изговори.

Веб-страницата за состаноци „Викторија Милан“ се осврна на темата – зошто толку многу мажи изневеруваат – анкетирајќи над 8.000 – од САД, Ирска, ОК, Шпанија, Нордијците, Франција, Италија, Канада, Јужна Африка и Полска.

Сакале да откријат кои иритирачки работи кај нивните партнерки ги мотивираат да бараат утеха во прегратките на својата љубовница.

Ова се најчестите причини:

Често го менуваат расположението

Сите ние понекогаш сме нерасположени, но тежнееме да го криеме тоа од луѓето во чие друштво не се чувствуваме удобно. На почетокот на врската, повеќето луѓе се трудат да останат позитивни и среќни бидејќи е полесно да се привлече и задржи партнерот. Меѓутоа, кога врската ќе стане посериозна и посериозна, тогаш „кочницата“ се олабавува и понекогаш доаѓа до ерупција на лошо расположение.

Според истражувањата, дури 97 отсто од мажите велат дека ваквото однесување на нивните партнерки најмногу ги нервира.

Тие се љубоморни

Дури 96 отсто од мажите во анкетата велат дека воопшто не им се допаѓа таквото однесување. Затоа, можно е нивните партнери да имаат вродени проблеми со љубомората, а тоа е она што ги води во прегратките на другиот. Од друга страна, можеби се љубоморни затоа што чувствуваат дека партнерот веќе ги изневерува.

Им раскажуваат на пријателите за нивната интимност

Ваквото однесување иритира 93 отсто од мажите. Колку подолго сте заедно, толку е поголема веројатноста да имате заедничка група пријатели. Но, тоа може да биде незгодно – знаејќи дека вашите заеднички пријатели знаат сè за вашиот интимен живот.

Лесно се нервираат и тоа е она што ги наведува мажите на прељуба, бидејќи кога се со љубовниците нема таква напнатост, па попријатно им е така да го поминуваат времето. 90 проценти од мажите изјавиле дека тоа многу им пречи.

Никогаш не кажуваат што сакаат

Жената никогаш не ми кажува што сака, тоа ме полудува, рекол еден, а според истражувањата дури 89 отсто од мажите рекле дека тоа многу им пречи. Тие веруваат дека жените не треба да очекуваат нивните партнери да бидат интуитивни.

Тие очекуваат нивниот маж да одвои време за нив, да им помага околу куќата и да ги пофали за нивните напори. Поголема е веројатноста љубовникот да биде директен затоа што имаат малку време заедно.

Пронаоѓаат начини да го избегнат сексот

Ваквото однесување лути 88 отсто од мажите. Сосема е нормално сексуалниот нагон на жената да се намалува колку подолго е во врска. Помина почетната страст и возбуда на новиот партнер и работите се забавуваат во спалната соба. Вистина е, мажите често имаат посилен сексуален нагон од жените, па се впуштаат во афери за да ги задоволат своите потреби.

Постојано сакаат чувство на сигурност

Изгледа дека многу мажи не сакаат да бидат тие кои постојано ќе ја зголемуваат самодовербата на партнерката за својот изглед. Според ова истражување, дури 87 отсто од мажите сметаат дека ова однесување е непријатно,

Ссака да ја поделите порцијата во ресторан

Ова изгледа дека е лош квалитет на партнерот за мажите во ова истражување, бидејќи огромни 65 проценти рекле дека тоа им прави исклучително непријатно. Жените кои сакаат да делат храна најчесто го прават тоа за да се чувствуваат поблиски со својот маж. Некои можеби го прават тоа за финансиски заштеди.

Поставуваат премногу прашања

65 отсто од посилниот пол рекле дека тоа многу ги нервира. Партнерките често знаат да поставуваат прашања бидејќи се грижат за маж и сакаат да се уверат дека се е во ред.Но тоа не го доживуваат како грижа и љубов, туку како иритирачко однесување, пренесува yourtango.com.