Скијалиште во пустина – во проектот што е дел од „мегаградот“ во Саудиска Арабија вреден 500 милијарди долари

0

Саудиска Арабија е земја повеќе поврзана со песок отколку со снег – но „пустинското кралство“ има амбициозни планови да стане главен центар за зимски активности.

Така, следните неколку години одморалиштето Тројана може да се придружи на Вал д’Изер, Вербие и Зермат како едно од најдобрите скијачки центри во светот, доколку овие неверојатни слики се нешто што може да се случи.

Станува збор за трансформација на неплоден регион во „футуристичко одморалиште“, кое ќе биде домаќин и на Зимските Азиски игри во 2029 година, пренесува Телеграф.

Проектот е дел од проектот NEOM на Саудиска Арабија вреден 500 милијарди долари (околу 460 милиони евра), кој во срцето има облакодер наречен The Line.

Проектот е замисла на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и исто така започна работата на неверојатната структура.

Според странските медиуми, пренесува Телеграфи, Троја ќе биде изградена на планините Сарават на околу 50 километри источно од брегот на Црвеното Море, област која во просек е 10 степени поладна од остатокот од регионот.

Проектот ќе биде комплетиран со вештачко езеро и природен резерват, како и скијачки патеки на отворено.

Температурите во оваа област честопати паѓаат под нулата во зима, и тоа е една од ретките области во пустинското кралство каде има снег.

Но, веќе имаше некои прашалници дали ќе има доволно природен снег за поддршка на зимските спортски активности.

Иако таму може да се забележат паѓање „снегулки“ и недопрени бели шпицови, генералниот директор на „Неом“, Јан Патерсон вели дека „до 70 проценти“ од тоа ќе бидат вештачки.

Целта е одморалиштето да биде завршено до 2026 година, кога ќе започне да пречекува некои од 700.000 посетители што се надева дека ќе ги привлече секоја година.

Тие ќе бидат сместени во станови, куќи и згради, како и во хотели, стои на веб-страницата на проектот, пренесува Телеграфи.

„Тројана ќе стане една од „најблескавите“ дестинации ширум светот“, велат од NEOM.

Сепак, имаше и прашања за тврдењата дека одморалиштето ќе биде одржливо.

Изградбата на Тројена ќе бара „разнесување на големи делови од пејзажот“ за да се изгради вештачко езеро во центарот на одморалиштето.

Правењето снег и мраз, исто така, ќе потроши огромни ресурси, вели д-р Медлин Ор, основач и ко-директор на Спортската еколошка група на Универзитетот Лафборо.

„Несомнено, енергијата и водните ресурси потребни за скијачките објекти и лизгалиштата ќе бидат извонредни“, оценува таа.

„Ќе видам како ќе го направат тоа, но имам сериозна загриженост за какви било тврдења дека ова ќе биде одржливо.

Во меѓувреме, таму веќе започна изградбата на проектот The Line.