СЛЕДНАТА ГОДИНА ПОЛОВИНА СВЕТ ОДИ НА ИЗБОРИ! Овие ПЕТ избори можат да ја променат судбината на планетата

0

Следната година ќе се одржат пет многу важни избори во некои од најмоќните земји во светот. Лидерите како Нарендра Моди, Владимир Путин и Џо Бајден доаѓаат на лупата на јавноста
Дали Доналд Трамп ќе се врати? Ќе се осмели ли некој од противниците на Владимир Путин да излезе на гласање? Следната година, вклучително и околу триесет земји кои ќе изберат претседател. Еве пет избори на кои треба да се обрне внимание!

Трамп – Бајден реприза

Десетици милиони Американци во ноември ќе гласаат за новиот претседател на САД, а според се повторно ќе се соочат актуелниот претседател Џо Бајден и поранешниот Доналд Трамп. Доколку демократот победи повторно, Бајден ќе биде претседател до 86 години . Анкета по анкета покажува дека повеќето гласачи мислат дека тој е премногу стар за да ја извршува функцијата, иако Трамп е само четири години помлад. Пред реваншот со Бајден, Трамп мора да ја добие републиканската номинација. Тој важи за фаворит во таа трка, без разлика што му претстојат разни искушенија.

Уште шест години за Путин на чело на Русија?

Владимир Путин беше лидер на Русија во последните 23 години, а во 2020 година го измени уставот за да му овозможи да остане на власт до 2036 година, што би значело дека може да владее подолго од Сталин. Со оглед на тоа што ја искористи ситуацијата во Украина за да ги приведе и замолчи своите противници, мали се шансите некој да му застане на патот до нов шестгодишен мандат , пренесува хрватскиот портал Индекс. Иако се уште не се огласил, сите очекуваат да се кандидира. Неговиот поранешен противник Алексеј Навални отслужува 19-годишна затворска казна, а својата кандидатура ја објави украинскиот воен ветеран и националистички блогер Игор Гиркин, но и тој беше во затвор.

Европски испит за популисти

Повеќе од 400 милиони гласачи од 27 земји од Европската унија во јуни ќе изберат 720 членови на Европскиот парламент. Десничарските кандидати беа охрабрени од победите на евроскептикот Герт Вилдерс на изборите во Холандија и минатогодишниот триумф на италијанскиот премиер Џорџо Мелони. Поздравувајќи ја победата на Вилдерс, францускиот десничарски пратеник Џордан Бардела напиша на Фејсбук: „Дајте ни ја јуни 2014 година“.

Избори во Индија

Речиси една милијарда Индијци ќе гласаат во април и мај на изборите на кои премиерот Нарендра Моди и неговата националистичка партија бараат трет мандат. Политичката кариера и успехот на Моди се засноваат на поддршката на индиските Хиндуси и, велат критичарите, на поттикнувањето непријателство кон муслиманското малцинство во земјата . И покрај сузбивањето на граѓанските слободи, Моди оди на изборите како јасен фаворит, а неговите поддржувачи му признаваат за зајакнување на позицијата на Индија на глобалната сцена. Во август, Индија стана само четвртата нација која слета вселенско летало без екипаж на Месечината, по Русија, САД и Кина, и планира да испрати човек на Месечината до 2040 година.

Мексико може да ја добие првата жена претседател

Поранешната градоначалничка на Мексико Сити, Клаудија Шајнбаум, се кандидираше во име на партијата на актуелниот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, кој нема право на нов мандат. Има големи шанси таа да стане првиот претседател на таа држава.