СМРТТА НА МАЈКАТА НА ПОЗНАТИОТ АКТЕР СЕ УШТЕ ПРЕДИЗВИКУВА ТАГА – Ја застрелал во глава, па ја полил со бензин и ја запалил (ФОТО)

0

Актерот Срѓан Тимаров е добро познат на љубителите на филмот и театарот во Србија. Сите ќе го препознаат впечатливото лице и глас, како и низа одлични улоги кои вечно ќе се паметат.

Се испроба и во водителството, пее, па може да се каже дека е еден од мултиталентираните уметници.

Сепак, малкумина знаат дека неговиот живот го одбележа страшна трагедија, која ја потресе Југославија и целата јавност.

Имено, мајка на прославениот актер беше Клара Мандиќ, позната политичарка и стоматолог која беше брутално убиена на 9 мај 2001 година. Нејзиното тело било пронајдено со рана од куршум во задниот дел од главата во запалениот стан, кој бил запален за да се сокријат трагите.

Убиецот темелно се подготвувал за злосторството, па со денови фрлал петарди пред нејзиниот стан на Бежанијска коса за да ги навикне соседите на звукот од пукотници.

Откако и заѕвонил на вратата на Клара, напаѓачот ладнокрвно пукал во неа, а потоа го опустошил станот. И го одзел мобилниот телефон, пиштолот и бундата. Она што ја изненадило полицијата е тоа што од нејзиното тело не бил изваден никаков накит. Убиецот потоа се вратил во својот автомобил, земал лименка бензин и го запалил станот, најверојатно за да ги прикрие доказите за злосторството.

Соседите го пријавиле пожарот во 19 часот и 30 минути, а по пристигнувањето полицијата и пожарникарите пронашле грозоморна сцена во станот. Клара лежеше со лицето надолу, со рана од куршум на задниот дел од главата. Во соседната просторија, која не е оштетена од пожарот, пронајдени се изгорени хартии за кои инспекторите не можеле да утврдат дали се работи за документи или весници.

За неполни два дена полицијата го расветлила делото, а главен осомничен бил Н.Ж, кој исто така бил уапсен. Мотивот најверојатно бил личен интерес, бидејќи убиецот бил во големи финансиски долгови.

Нејзината смрт со денови беше на насловните страници на белградските весници, а нацијата беше шокирана од бруталниот крај на големиот добротвор и човекољубец.

Клара е родена во еврејски камп во Италија, а нејзините родители не ги преживеале ужасите на Втората светска војна. Била посвоена од семејството Мандиќ, чие презиме го земала, но никогаш не го заборавила своето еврејско потекло.

На почетокот на војните во деведесеттите го основала Друштвото за српско-еврејско пријателство, а подоцна била член на Демократската партија и Српската демократска партија.

Оваа исклучително агилна жена, полна со енергија, неуморна во поврзувањето на луѓето со влијание, беше меѓу ретките што во тоа тешко време успеа да донесе странски бизнисмени во нашата земја, како и да ги поврзе нашите луѓе со светот.

Во 2020 година, актерот зборуваше за својата покојна мајка, од која научи да биде храбар, во емисијата ТВ Лице на РТС.

Таа одеше низ животот гладна и храбра. Почина трагично… Ако зборуваме за некои од најголемите болки во животот, тоа е што трагично ја изгубив мајка ми. Јас го носам тоа на свој начин. Тоа е таа рана што се претвора во ѕвезда, па ти свети, па знаеш како и каде да одиш. Но, не е толку важно колку години поминавме заедно, туку колку од неа останува во мене. Мислам дека тоа е поважно во родителството отколку да си таму секој ден и да готвиш супа – изјави актерот.