СОВЕТНИКОТ НА ЗЕЛЕНСКИ ИСПРАТИ НЕОЧЕКУВАНА ПОРАКА ДО МОСКВА! „Подготвени сме за преговори со Путин“

Портпаролот на Зеленски не одговори на барањата за коментар.

Киев е подготвен да разговара за иднината на Крим со Москва доколку нејзините сили стигнат до границата на полуостровот окупиран од Русија, изјави за Фајненшл тајмс високиот советник на претседателот Володимир Зеленскиј, Андриј Сибиха.

Коментарите на Андриј Сибиха, заменик-шефот на кабинетот на Зеленски, се „најексплицитната изјава за интерес за преговорите“ откако мировните преговори со Кремљ прекинаа минатиот април.

Ако успееме да ги постигнеме нашите стратешки цели на бојното поле и кога сме на административната граница со Крим, подготвени сме да отвориме дипломатска страница за да разговараме за ова прашање – рече Сибиха, осврнувајќи се на долго планираната контраофанзива на Киев. .

Тој додаде: „Ова не значи дека го исклучуваме начинот на ослободување на Крим од нашата армија“.

Забелешките на Сибих може да ги олеснат западните функционери кои се скептични за способноста на Украина да го врати полуостровот и се загрижени дека секој обид да се направи тоа на воен начин може да го поттикне претседателот Владимир Путин да ја ескалира својата војна, веројатно со нуклеарно оружје.

До денес, Зеленски ја отфрли можноста за мировни преговори додека руските сили не ја напуштат цела Украина, вклучително и Крим. Сибиха е ветеран дипломат кој се фокусира на надворешната политика во кабинетот на претседателот и беше на страната на Зеленски во клучните моменти од војната. Тој рече дека претседателот и неговите помошници сега разговараат конкретно за Крим, додека украинската војска се приближува кон започнување контраофанзива за повторно преземање на територијата.

Портпаролот на Зеленски не одговори на барањата за коментар. Контраадмиралот Тим ​​Вудс, британскиот одбранбен аташе во Вашингтон, во средата рече дека на Крим ќе му треба „политичко решение само поради концентрацијата на моќ што е таму и што би значело доколку Украинците влезат таму“. Тој додаде:

– Мислам дека нема да има многу брзо воено решение… Затоа, треба да видиме кои услови се поволни за Украина да преговара и мислам дека Украина би била подготвена за тоа.

Во раните денови на војната, Украина беше подготвена да преговара со Москва за иднината на Крим наместо да инсистира на воено повторно заземање по секоја цена. Но, моментално единствените познати контакти меѓу Киев и Москва се преговорите за размена на воени заробеници и враќање на децата насилно депортирани во Русија.

Украина ги прекина мировните преговори по откривањето на наводните руски воени злосторства во киевското предградие Бух, додека Зеленски потпиша декрет со кој ги прогласува разговорите со Путин невозможни откако Кремљ анектираше четири провинции во септември.

Украинскиот претседател постојано јасно стави до знаење дека неговата  крајна цел е да ја стави целата земја на неговата земја, вклучувајќи го и Крим, под контрола на Киев. Но, во мај минатата година тој навести дека Украина би можела да размисли за мировен договор доколку руските сили се вратат на позициите во источна Украина пред минатогодишната инвазија и сугерираше дека прашањето за Крим ќе се реши подоцна дипломатски.

Крим е под руска контрола од февруари 2014 година , а Москва го анектираше следниот месец по референдумот – потег меѓународно осуден како незаконско одземање земјиште.

Украинските сили неодамна ги засилија нападите врз руските воени објекти на полуостровот, вклучително и напади со беспилотни летала од копно и море. Киев, исто така, се надева дека неговата претстојна контраофанзива ќе напредува на југ – веројатно преку провинцијата Запорожје – и ќе го пресече копнениот мост што ѝ дозволува на Русија да ги снабдува своите инвазивни сили од Крим.

Михаил Подољак, советник на Зеленски, во средата за Радио Слободна Европа изјави дека  украинските сили ќе бидат на прагот на Крим за „пет до седум месеци“.  Но, некои од западните сојузници на Украина стравуваат дека Путин би можел да прибегне кон тактичко нуклеарно оружје за да го одбрани полуостровот, за чиј статус Кремљ вели дека не може да се преговара.

– Некои од нив толку се плашат од приближување на Украина кон административната граница на Крим што директно или индиректно се обидуваат да го одложат овој момент – рече Алиона Гетманчук, директорка на Центарот за нова Европа, истражувачки центар со седиште во Киев.

Таа додаде дека загриженоста за ескалацијата на борбите околу Крим е толку голема што влијаела на „одлуките на некои сојузници за тоа со какво оружје и со која брзина ќе ја снабдуваат Украина“. Гетманчук, исто така, рече дека украинското раководство чувствува „дека по успешната контраофанзива, Путин можеби ќе сака да разговара“.

Но, потегот на Украина во разговорите може да се соочи со отпор дома. Анкетата на Меѓународниот институт за социологија во Киев во февруари и март покажа дека  87 отсто од Украинците сметаат дека се неприфатливи какви било територијални отстапки за постигнување мир . Само 9 отсто изјавиле дека би прифатиле отстапки доколку тоа значи траен мир. Анкетата покажа дека 64 отсто од Украинците сакаат Украина да се обиде да ја врати целата нејзина територија, вклучувајќи го и Крим, „дури и ако постои ризик од намалена поддршка од Западот и ризик од долготрајна војна“.