СОСТОЈБАТА Е ОПАСНА: Русија подготви списоци за евакуација на своите граѓани

0

Се повеќе мртви.

Русија подготви списоци за евакуација од Судан и ќе ги евакуира и граѓаните на земјите членки на Заедницата на независни држави (ЗНД) , изјави денеска рускиот амбасадор во Судан Андреј Черновол.

Черновол за ТАСС посочи дека доколку дојде до евакуација, како и обично, граѓаните на земјите од ЗНД ќе бидат евакуирани заедно со руските државјани.

Конфликтите во Судан избувнаа на 15 април поради спорот меѓу началникот на суданската армија Абдел Фатах ал-Бурхан, кој претседава со Суданскиот суверен совет, и Мохамед Хамдан Дагал , познат како Хемедти, неговиот заменик во тој совет и шеф на паравоените сили за брза поддршка. RSF).

Според последните податоци на суданското Министерство за здравство, повеќе од 600 луѓе загинале во судирите. Суданскиот медицински комитет објави дека речиси 200 цивили биле убиени, повеќе од 1.000 биле повредени, а други 3.300 биле принудени да ги напуштат своите домови.