Спасувачи од 80 држави учествуваат во акциите за спасување по земјотресите

Министерството за надворешни работи на Република Турција соопшти дека во акциите на пребарување и спасување на упориштата од разорните минатонеделни земјотреси на југот на земјата учествуваат спасувачки екипи од 80 држави.

Два разорни земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер на 6 февруари го погодија југот на Турција со епицентар во Кахраманмараш, а бројни спасувачки екипи и понатаму посветено работат на акциите на пребарување и спасување на луѓето заглавени под урнатините на зградите.

Илјадници спасувачки екипи од цела Турција веќе осми ден водат трка со времето и со натчовечки напори под урнатините трагаат за преживеаните.

Во акциите помагаат бројни странски спасувачки екипи, а Министерството за надворешни работи на Твитер соопшти дека на терен работат 9.247 спасувачи од странство и дека се очекуваат спасувачи од уште пет држави.

Во соопштението е наведено дека вкупно стотина држави понудиле помош по земјотресите.