Спасувачките екипи слушнале удирање? „Никогаш не била спроведена ваква спасувачка операција“

Во тек е драматична потрага по минијатурна подморница која исчезна додека се спуштала до потонатиот брод Титаник, кој лежи на 3.800 метри под морето во близина на брегот на Њуфаундленд, Канада.

Контактот со подморницата, во која имало пет лица, е изгубен во неделата, а американските медиуми денеска објавија дека спасувачките тимови слушале ударни звуци за време на потрагата во редовни интервали од половина час. Сепак, не е јасно кога и колку траело тропањето, наведуваат Си-Ен-Ен и Ролинг Стоун.

Британско-пакистанскиот бизнисмен Шахзада Давуд и неговиот син Сулеман, британскиот милијардер и истражувач Хамиш Хардинг се на одборот на подморницата. Пол-Хенри Наргеолет, поранешен нуркач на француската морнарица кој веќе го истражувал Титаник, исто така е на бродот, како и Стоктон Раш, извршен директор и основач на OceanGate, компанијата зад сето тоа.

Се проценува дека подморницата ќе има кислород до петок.