СПОРТСКА СЕНЗАЦИЈА НА ГОДИНАТА! Ова се случи само ВТОР ПАТ во историјата – 20 милиони луѓе го промашија резултатот

0

Витезите го направија изненадувањето на годината во Америка победувајќи го најдобриот тим на NCAA турнирот.

Крајот на познатиот NCAA турнир не случајно го нарекуваме „Мартовско лудило“, а тоа е потврдено по којзнае кој пат. На последниот ден од првото коло на турнирот се случи најголемото можно изненадување, бидејќи само втор пат во историјата на натпреварувањето првиот носител на еден регион загуби на самиот старт. Кошаркарите на престижниот колеџ Пердју го завршија учеството бидејќи беа поразени од малку познатиот ФДУ, поточно Ферли Дикинсон. На крајот 63:58 за ФДУ!

Само еднаш во историјата на натпреварувањето 16. носител се пласираше во вториот круг. Не беше толку одамна во 2018 година кога округот Мериленд-Балтимор ја исфрли Вирџинија. Успехот на Ферли Дикинсон е дотолку поголем ако се знае дека пред тоа мораа да ги играат квалификациите, а и на нив славеа.

Што се однесува до Пердју, ова веќе им станува болка, бидејќи имаа падови во претходните две години. Тие беа елиминирани уште во првото коло како трет и четврт носител, но сега кога беа први, никој не можеше да претпостави дека ќе го доживеат најголемиот пораз во историјата, кој секако ќе им го расипе угледот. „Колку повеќе го гледам Пердју, толку сме посигурни дека можеме да ги победиме “, рече тренерот на сензацијата на турнирот NCAA, Тобин Андерсон, и тој беше во право.

Интересно, ниту еден од 20-те милиони луѓе кои го предвидуваа победникот на турнирот NCAA не ги погоди резултатите од првиот круг. Колку сензации имаше најдобро говори податокот дека до петокот останаа живи само 22 „тикети“, за да го победи Ферли Дикинсон со најголемата победа во историјата на колеџот. Фајнл-форот ќе се игра од 1 до 3 април во Хјустон.