Србија: Двајца загинати и еден повреден по колапс во рудник за јаглен

– Најмалку две лица загинаа, а едно лице е повредено по колапс во рудник за јаглен во источна Србија.

Полицијата во градот Заејечар на новинарите им соопшти дека две лица загинале во рудникот за јаглен во Лубница.

Полицијата соопшти дека работниците чистеле бункер во рудникот пред да се сруши ѕид врз нив, поради што паднале на дното на бункерот, според локалниот медиумски портал „Nova.rs“.

Противпожарните и спасувачките единици кои веднаш дошле на местото на настанот брзо ги откопале затрупаните рудари, кои веќе биле починати.

Повредениот рудар е префрлен во локалниот здравствен дом, но неговата состојба останува непозната.

Истрагата за инцидентот е во тек, а на терен се полицијата и екипите на итната помош.

Со рудникот за лигнит стопанисува Ресавица, јавна компанија за подземно ископување јаглен.