Средба Ковачевски, Таравари; Алтернатива да каже во недела дали ќе останат во владата

 Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари попладнево одржаа средба, објавија повеќе медиуми.

Сепак, нема официјални изјави по состанокот, кој Таравари го најави во четвртокот, велејќи дека најверојатно ќе се разговара за имињата на кандидатите на АА за нови министри во владата.

Деталите се уште се разработуваат, велат за МИА извори од СДСМ упатени во работата. 

Во четвртокот навечер, Таравари објави дека неговата партија се согласила да се приклучи на владејачката коалиција и рече дека членовите на партијата АА ќе добијат три места во идната влада: министер за правда; министер за здравство; и или вицепремиер задолжен за економски прашања или министер за информатичко општество и администрација. Партијата ќе ги пополни и местата заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство и заменик министер за одбрана.

Според пишувањата на медиумите, Кренар Лога од АА ќе го наследи министерот за правда Никола Тупанчевски, а министерот за здравство Беким Сали, член на Алтернатива, ќе го замени Фатмир Меџити од АА.

Во меѓувреме, Алтернатива соопшти дека ќе го соопштат својот став дали ќе останат во владата откако нивното партиско раководство ќе заседава в недела во Тетово.

„Внимателно ги разгледавме сите околности што се спротивни на принципите на кои треба да се потпира европската коалиција. Посебно како некој го потцени нашиот придонес пред 12 месеци за спас на владејачкото мнозинство, изборот на Димитар Ковачевски за премиер, а со тоа и обезбедувањето почеток на преговорите со ЕУ“, се вели на официјалната Фејсбук страница на Алтернатива.

За реконструкцијата на кабинетот треба да се расправа на вонредна собраниска седница, која се уште не е закажана. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека седницата може да се одржи веќе во понеделник на барање на премиерот Ковачевски.