СТАВЕТЕ КАПКА ОД ОВАА ТЕЧНОСТ ВО ВОДАТА И ИЗБРИШЕТЕ ЈА КУЌАТА: 10 ДЕНА НЕМА ДА ЈА ВИДЕТЕ ПРАШИНАТА – ТРИК КОРИСТЕНА ВО МУЗЕЈ

Трикот што се користи во музејот за отстранување прашина може да го искористите и вие, се што треба да направите е да ставите глицерин во кофа со вода и да ја избришете куќата

Ако ви е здодевно од бришење прашина секој втор ден или сте еден од оние луѓе кои можат да ја чистат куќата само за време на викендите, тогаш испробајте го стариот музејски трик . Еве 5 начини на кои можете да ја исчистите вашата куќа со глицерин :

1. Пенливи чисти подови

За брзо и ефикасно чистење на валканите подови, само додадете неколку капки глицерин во кофа со вода.

2. Ослободете се од прашината на долг рок

За да го направите ова, додадете малку глицерин во сад со вода. Намокрете ја крпата со таа вода и избришете ги површините. Нема да ја видите прашината најмалку 10 дена. Овој метод на чистење се користи во музеите.

3. Ги отстранува дамките од облеката

Ставете неколку капки глицерин на дамката и исплакнете сè со вода во која сте додале малку сол. За да отстраните дамка од чај, кафе или чоколадо, само направете мешавина од глицерин и сол, нанесете ја на дамката и измијте ја дамката по половина час.

4. Правилно го одржува кожниот мебел

Ако сте го изгребале кожниот мебел, само избришете го со памучна крпа натопена во глицерин. Повторете ја постапката два до три пати.

5. Прозорци

Измешајте глицерин и етил алкохол во сооднос 1:10 и со оваа смеса избришете ги прозорците. Ниту прашината ниту нечистотијата нема да ја оштетат чистотата на вашите прозорци долго време.