Сточар пронашол мртво бебе во бунар! По ‘мајката’ полицијата трагала две недели

0

Полициската управа во Хрватска соопшти дека уапсила жена која пред две недели, на 4 август, убила новороденче .

Порталот Слободна Лика објави дека во селски бунар во местото Прван Село кај Перушиќ е пронајдено тело на новороденче . Го завиткале во црна вреќа и го фрлиле во бунар полн со вода. Го пронашол сточар кога дошол да земе вода од бунар за да си го напои стоката. Новороденчето е пронајдено во речиси напуштена населба, па се претпоставува дека е донесено таму.

Девојката била испрашувана, одредена и е мерка притвор

Како што неофицијално дознава Хина, осомничената е мајка на две мали деца кои сега ги чуваат нејзиниот сопруг и мајка. Таа, наводно, прво го признала делото во полиција, но во останатиот дел од постапката се брани со молчење.

Сточарот кој го најде бебето: Оттогаш не спиев

Сточарот Лика кој го пронашол бебето рекол дека ужасно се чувствува.

– Толку сум згрозен што не знам што да кажам. Сè што можев и знаев веднаш кажав во полиција што ја повикав. Оттогаш не спиев. Страшно е. Одиш да земеш вода и потоа се скаменуваш од тоа што го гледаш. Не можеш да им веруваш на твоите очи. Јас сум без зборови. И не би рекол ништо понатаму – изјавил за Јутарњи лист.