СТРАВ И ТРЕПЕТ / Како бруталната албанска банда ја зазеде Британија: Го тероризираат локалното население, тргуваат со хероин и сакаат да позираат пред камерите

0

Бандата стана позната во 2017 година кога објавија рап видео во кое се фалат со парите што ги заработиле од продажба на дрога и други криминални активности

Членовите на албанската банда „Хелбанианц“, кои дејствуваат во Баркинг во близина на Лондон, ги држат локалните жители во постојан страв, што предизвика интерес кај локалните медиуми.

Бандата Hellbanianz е базирана на англиски имот во Баркинг и често се фали со своите криминални активности на социјалните мрежи. За уште повеќе да го „кренат“ гласот на своите активности, членовите на оваа банда често се фотографираат за Инстаграм со автомобили, пари и оружје.

Дејзи О’Доерти, која живее во истата област со членовите на оваа банда, вели дека гореспоменатите гангстери се однесуваат така што другите жители живеат во страв.

Полициска операција во Југоисточна Англија

Бандата се здоби со слава во 2017 година кога објави рап видео во кое се фалат со парите што ги заработиле од продажба на дрога и други криминални активности. О’Доерти опиша инцидент што се случи неодамна. Нејзините животни, куче и мачки, една ноќ се вознемириле, а кога ја отворила вратата видела полиција со кучиња.

„Влези внатре“, ѝ рекол полицаецот, по што полицајците „побрзале“, вели таа, додавајќи дека „така не видела ништо“.

Потоа дознала дека рацијата била дел од полициска операција во југоисточна Англија. Во акцијата беа уапсени десет лица. О’Доерти истакнува дека жителите на оваа населба се навикнати да живеат со членови на банди.

Членовите на бандата целат празни соби
„Можете да слушнете автомобили и луѓе кои пуштаат гласна музика цело време“, рече таа. О’Доерти истакнува дека се чувствува како мета, особено што е бела жена која живее сама.

„Планот е да се урне оваа населба, за луѓето да не останат долго тука. Веќе го нема тоа чувство на заедница“, рече таа.

Таа посочува дека членовите на бандата таргетираат луѓе кои имаат празни соби со цел да ги продадат или изнајмат своите имоти. Таа наведува дека многу домови станале места на криминални активности и дека тоа влијае на луѓето кои вообичаено не би биле цел на банди.

Дејзи, која живее тука две децении, истакнува дека насекаде има траги на насилство и дека еднаш во соседството пронашла нож.

„Се обидов да не го гледам оружјето, но беше големо. Се јавив во полиција и дојдоа да го земат“, рече таа.

Најистакнатиот член на бандата е осуден на 25 години
Тристен Аслани, кој британските медиуми го опишуваат како најистакнат член на бандата, е осуден на 25 години затвор за трговија со дрога и огнено оружје. Аслани бил уапсен откако со својот автомобил удрил во продавница во Крауч Енд по полициска потера.

Полицијата во неговиот автомобил пронашла 21 килограм кокаин. Освен тоа, на имот во Крауч Енд пронашле митралез Скорпион кој Аслани го сокрил, како и дрога вредна шест милиони фунти.