СТРАШЕН НАПАД! АЈКУЛА И ОТКИНА РАКА НА ТИНЕЈЏЕРКА! Паника на плажа, луѓето се обиделе да и помогнат на несреќната девојка (ВИДЕО)

0

Рака на тинејџерка и ја скинала ајкула на бразилска плажа, а само ден претходно момче во сличен напад на околу 500 метри ја загубило ногата.

Тинејџерка изгубила дел од левата рака кога била нападната од ајкула на плажата Пиедаде во бразилската држава Пернамбуко . Само ден претходно, момче (14) ја загуби ногата во сличен напад на околу 500 метри.

На девојката Кајлан Тимотео Фреитас ѝ укажале посетители на плажа и брза помош, а потоа со хеликоптер била пренесена во болница. Еден дел од раката мораше да и биде ампутиран.

„Кога ја видов, веќе ја носеа. И по овој инцидент, некои луѓе останаа во водата“, вели Андреа Карибе, која живее преку плажата.

За само две недели, на брегот на Пернамбуко беа забележани три напади на ајкула. Поради честите напади на овие предатори, властите го ограничија пристапот до областа во 2021 година и се очекуваат построги мерки.