СТРАШЕН НАПАД ВРЗ ЃОКОВИЌ: “ТОЈ Е КАКО СИТЕ СРБИ! ГЛУМАТ ЖРТВИ, СИТЕ СЕ ПРОТИВ НИВ, А ТИЕ НАПРАВИЛЕ ГЕНОЦИД”!?

„Гледав неколку документарни филмови за Сребреница и видов како Србите извршиле геноцид таму.

Австралијката Рене Стабс (51) во свое време беше најдобра тенисерка на светот, но во парови. Таа освои пет Грен слем титули. А има и многу остар јазик, со кој овој пат му се сврте на Новак Ѓоковиќ. Се чини дека таа навистина не е фан на најдобриот тенисер на светот, но и воопшто на Србите.

“Србите секогаш имаат синдром на жртва. Сите се против нив, ги напаѓаат, опкружени се со непријатели… Претпоставувам дека тоа ги мотивира, а го мотивира и Новак Ѓоковиќ. Немам што да кажам за неговиот тенис. Можеби луѓето го сакаат и уживаат во неговиот тенис, но јас не спаѓам во тој круг. Гледав неколку документарни филмови за Сребреница и видов како Србите извршија геноцид таму. Верувам дека самиот Ѓоковиќ го презел овој синдром од својот народ, кој со години се претставува како жртва“, изјави Стабс во гостувањето на еден од американските подкасти.

“Ѓоковиќ сигурно може да освои 27 или 28 Гренд слем титули. Тоа не е спорно. Сепак, спорни се и неговите навивачи. Тие беа многу гласни на трибините. Не ги почитуваат луѓето околу нив, оние кои дојдоа да го гледаат натпреварот. “, заклучи Стабс.