СТРАШНИ ВИДЕА – Заробени во урнатините: Спасувачите ги извлекуваат децата, човек заглавен во рушевините повикува помош

Времето е од суштинско значење, а земјите ширум светот најавуваат итно испраќање помош

Во Турција и Сирија од синоќа траат избезумените напори на спасувачите и локалното население да извлечат и пронајдат преживеани во урнатините. До понеделник напладне, бројот на загинати се искачи на повеќе од 1.200. Од нив, повеќе од 900 жртви се потврдени во Турција, а околу 300 во Сирија, но се очекува бројката да се зголеми, особено во Сирија, земја разорена од војна без добро организирани јавни услуги.

Се верува дека стотици луѓе се заробени под урнатините на зградите и семејните домови, а се повеќе земји доаѓаат да им помогнат на жртвите. Во текот на утрото пристигнуваа снимки од ужасни сцени, како и претреси кои завршија успешно.

Белите шлемови, волонтерска спасувачка организација која работи во областите во Сирија кои се под контрола на бунтовниците, објави дека стотици семејства на северот на земјата разурната од војна се затрупани во урнатини и дека регионот е во состојба на катастрофа. Проблемите се поголеми бидејќи луѓето се затрупани на ниски температури, а во текот на ноќта спасувачите се бореле и со снежна снежна бура.

Ништо подобро не е ниту во областа на турскиот град Газиантеп, кој се наоѓа веднаш на границата, а прогнозите предвидуваат натамошен пад на температурата. Се стравува дека црната фигура ќе биде многу повисока и дека многу жртви ќе бидат под згради.

Времето е од суштинско значење за да се спасат што повеќе животи, а земјите ширум светот најавуваат испраќање авиони со спасувачки тимови, пожарникари, медицински персонал и кучиња трагачи.

На социјалните мрежи се шират видеа од некои успешни спасувачки операции, како онаа на која може да се види како спасувачите извлекуваат мало девојче од целосно урната зграда во турскиот град Шанлиурфи. Малена е исплашена и шокирана, но, како што изгледа, неповредена.

Малку порано од урнатините беше спасено уште помладо девојче:

Оние кои останаа заробени во уништените згради повикуваат на помош. Едно такво драматично видео покажува човек заробен меѓу парчиња бетон на горните катови на оштетена зграда: