Таравари: ВМРО не може да најде партнер за соработка со оваа антиалбанска реторика

0

 Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, во врска со бројните критики и обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ кон АШ, истакна дека со оваа антиалбанска реторика ВМРО само си нанесува штета, бидејќи по следните избори, нема да може да најде албански партнер за соработка.

„Со овој речник што го користат ВМРО и Левица, со овој антиалбански вокабулар во секое претставување дека се што им пречи се Албанците, претставува општа атмосфера во државата како да се Албанците тие што ја кочат државата, сакаат да го сменат Уставот со под никакви околности, прават се за да се преправаат дека Македонците не постојат или дека се против Македонците. Ова веднаш ќе ја создаде нивната анти-точка. Затоа велам дека ќе има огромен пресврт. Албанија ќе ги продолжи преговорите, ние ќе останеме со бугарското вето, економската криза, бегството на младите и фрустрациите што ќе му се претстават на населението воопшто. Потоа, секоја криза носи нови несогласувања кои потоа можат целосно да го збунат функционирањето на државата“, изјави првиот човек на АА, Арбен Таравари во емисијата „Аргумент“ на ТВМ2.

Зборувајќи понатаму за обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, Таравари рече дека „крилото контролирано од Русија сака да ме претстави како радикален и корумпиран“.

„Има дел во ВМРО за кој знаат, особено вмровците, дека таму има руска фракција. Дури и нивните сопартијци знаат дека тоа се случува особено од Николовски, кој исто така доминира со Мицкоски, имам впечаток дека го игнорира и постојано има тези кои ни самиот не може да ги разбере како да ги искористи. Имаат две цели со таа руска пропаганда, причината е стагнацијата на ВМРО да го претстават Таравар како радикал, како националист, шовинист, ултранационалист и втората е дека сум корумпиран. Ова се двете цели на проруската група ВМРО. Радикализацијата ја поврзуваат со она што го кажав дека ако не се изгласаат уставните измени ќе дојде до радикализација на ситуацијата, а продолжија со колумни, пишувања, во дебати дека Таравари ќе се радикализира, ќе ја дестабилизира државата и ќе сака војна.  Со тоа што сакаат да ме корумпираат, треба да знаат дека неколку пати сум кажал дека не можам да бидам уценуван и корумпиран. Во тој момент кога ќе ме уценуваат, нема да се занимавам со политика, ќе се пензионирам. Сега измислуваат нешто што демек некој ми дал нешто за да влезам во владата, куќата во Скопје ја поседувам од 2021 година и ја имам на анкетен список“, изјави понатаму Таравари.

Тој јавно го праша Николовски кој ја води ВМРО-ДПМНЕ.

„Кој ја води партијата, тој или Мицкоски и зошто кога излегоа прислушувањата во 2015 година за Николовски, немаше прислушување. Нека ми одговори Николовски на ова, има ли нешто што не знаеме и треба да појасни“, јавно го праша Таравари потпретседателот и пратеник на ВМРО, Александар Николовски.

Со ова што сега го прави ВМРО гледам враќање на „груевизмот“, потенцираше понатаму првиот човек на АА.