ТАТКОТО НА МОНСТРУМОТ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Се откажав од син ми пред 20 години кога почна да ме тепа! ОТКРИЕНО КОЈ ГО ОРГАНИЗИРА ПОГРЕБОТ ​​НА УБИЕЦОТ

Фикрет Сулејмановиќ, таткото на убиецот Нермин Сулејмановиќ од Градачац, изјавува дека пред 20 години се откажал од својот син, но и дека е во постојан страв дека некој ќе му наштети.

-Јас сум и не сум татко на Нермин. Сте виделе и слушнале сè. Се откажав од него пред 20 години кога почна да ме тепа. На крајот на краиштата, тој е дете, а ако е најлош, тој е мое дете. Целиот негов живот го поминува во затвори поради други криминалци и за разни злосторства. Никогаш не се интересираше за мене, секогаш кога ќе пробав нешто со него, секогаш сакаше да се тепа со мене. Потоа се откажав од него – вели таткото на почетокот на интервјуто за Република.

Несреќниот маж открива дека неговиот син, кој во петокот уби три лица, од мали нозе бил насилник.

– Беше експлозивен од мали нозе. Никогаш не знаеш што ќе прави. Дури и кога беше во петто или шесто одделение, беше подготвен да се тепа со мене. Тој беше човек сам за себе. Така порасна. Имал мајка и дедо во Германија кои му купиле скапи патики од 300 марки. Тој беше Ал Капоне од денот кога се роди, а потоа падна во лошо друштво. Секогаш кога можев, се обидував да го насочам кон некој нормален пат, но тој никогаш не успеа да тргне по вистинскиот пат. Можеби ќе ме убиеше и мене да бевме поблиску. Се плашам дека би – вели таткото.

Нермин Сулејмановиќ

-Тој имаше свои луѓе, блиски до него, кои го познаваат, никогаш не сум бил близок со него. Ако го запознавте без претходно да знаете ништо за него, ќе помислите дека Нермин не е лош човек. Тој беше многу експлозивен и срдечен. За се ќе ја губеше главата – вели Фикрет.

На прашањето кој ќе го погреба неговиот син, од кого се откажа, вели дека сигурно нема да биде тој.

– Нема кој од семејството да го погреба. Тоа го организирале, па дури и го организирале неговите другари и пријатели криминалци. Тоа што го направи, беше испровоцирано, не може нормален човек, само криминалец. Нешто му пукна во главата штом го направи тоа. И јас бев млад, па никогаш во животот не се тепав, немав проблеми со никого во Србија, Италија и Франција… Чист сум како солза – заклучува таткото на монструозниот убиец од Градачац.

Да потсетиме, Нермин Сулејмановиќ во петокот изврши тројно убиство.

Прво ја убил својата невенчана сопруга Низама Хеќимовиќ пред викендицата во Сибовац, недалеку од Градачац, додека нивната ќерка лежела во локва крв и плачела. Злосторството го пренесуваше во живо на Инстаграм.

На вознемирувачкото видео, кое сега е избришано од социјалните мрежи, само неколку секунди пред да и пука во глава на Низама, тој ја прашува зошто го пријавила во полиција, а несреќната жена одговара дека се плашила за себе и детето.

Нермин потоа уби уште две лица, татко и син, турски државјани, Џингис и Денис Ондер. Во крвававиот пир ранети се и сопругата и мајката на убиениот, која се наоѓа на Клиниката за анестезиологија и реанимација во Тузла.