Тешката животна приказна на Горан Иванишевиќ: Хрватскиот ас ги дал сите пари за лекување на болната сестра (Видео)

Малкумина ја знаеја тажната приказна на хрватскиот познат тенисер, бидејќи тој е постојано насмеан и расположен

Најдобриот хрватски тенисер на сите времиња Горан Иванишевиќ го предводеше Новак Ѓоковиќ до уште една титула на Австралија Опен. Новак ја освои 22. Грен слем титула и се изедначи со Рафаел Надал на листа на најуспешни тенисери на сите времиња, но во оваа приказна фокусот е на Хрватот Горан Иванишевиќ. Победникот на Вимблдон немаше лесен животен пат по трилер финалето против Томас Рафтер, а малкумина ја знаат неговата тешка приказна. Горан за тоа раскажа ексклузивно минатото лето во животното интервју кое со него го направи Деа Реџиќ, уредничка на Премиум.

Имено, во моментот кога требаше да оди на својот прв Австралија опен, татко му му ја соопшти тешката вест. Неговата сестра Срѓана се борела со леукемија и од таа 1988 година започнува тажната приказна за семејството Иванишевиќ.

Горан тогаш имал 17 години и и помагал на својата сестра која исто така била бремена, а пари за лекување биле многу потребни. Пред да заминам, татко му Срѓан му рече:

  • Види, имам лоши вести, сестра ти е болна, треба да и се посветиме, сега си сам. Лекувањето на таа болест, од која починаа многу луѓе, беше многу скапо и не спиев таа ноќ. Сепак, отидов во Австралија и загубив во квалификациското финале за Аделаида. Сепак, влегов во главната ждрепка на Австралија опен и станав првиот играч кој стигнал до четвртфиналето од квалификациите – изјави Иванишевиќ за Вечерњи лист во 2021 година и додаде:
  • Ги земав сите парични награди што ги заработив, а дотогаш ги гледав само на телевизија. И тогаш, се сеќавам, отпатував на Дејвис купот против Данска во Белград и сите тие пари ги носев со мене во јакната. Стјуардесата ме праша шеснаесет пати дали ќе ја соблечам јакната, секој пат јас одбивав и велев: Не, не ми пречи.
  • Сите освоени пари му ги дал на својот татко и ги пренасочил за лекување на неговата сестра, чија битка траела повеќе од 30 години, а таа зад себе оставила три деца: Лана, Горан и Иван.
  • Починатата Срѓана кога била помлада имала рак на лимфните јазли, била подложена на интензивно зрачење и се оставило трага. Болеста не се вратила, но оштетувањата биле во сите меки ткива. Белите дробови и срцето беа особено оштетени. Една година пред смртта имала тешка пневмонија. Вирусот нападна три залистоци и беше потребна промена. Операцијата траела 11 часа. Се помина добро, планираа како да ја разбудат. Но, добила хипертензија и не можеле да и помогнат.