“ТИТО ПОМИНАЛ 15 ДЕНА СО СОФИЈА ЛОРЕН ВО БРИОНИ КАДЕ САМ И ГИ ПОГОТВУВАЛ ОБРОЦИТЕ”: После тоа никогаш повеќе не готвел за никого

0

Колку била голема Југославија во времето на Тито, говори и податокот дека за време на неговото владеење на Бриони угостил некои од најпознатите историски личности, како кралицата Елизабета Втора.

Но, приказната за престојот на Софија Лорен на Бриони е особено интересна и имавме можност да ја прочитаме во исповедта на Нада Будисављевиќ, сестрата на Јованка во книгата на Жарко Јокановиќ „Мојата сестра Јованка Броз“.

Нада рече дека Софија Лорен дошла во Бриони со својот едногодишен син. Секој ден се капела во морето, одмарала, готвела во кујната на Тито и уживала.

“Секој ден телефонираше со Карло Понти. Ја миеше косата со дестилирана вода и како пакување ставаше маслиново масло. А косата и беше величествена. А кога ја фотографираа секогаш го вртеше својот профил кој беше поубав. Ова се малите тајните на големите мајстори. Софија Лорен сакала да готви.

Подоцна ја објавила книгата „Софија во кујна, со љубов“. Така нешто. И подготви сосови за шпагети. Бидејќи се правеа голема количина од тие сосови, кога слушнав дека се употребени и осум килограми свежи домати, се изненадив. И беше навистина прекрасно. Вистински специјалитет. И тогаш сите го јадевме, сите заедно, божествено беше“, се сеќава сестрата на Јованка.

Во книгата раскажала како Тито готвел и за Софија Лорен. Тој лично подготвувал загорска штрудла за својата гостинка, а Нада вели дека не го видела ниту пред тоа ниту потоа во кујната.

Инаку, Софија Лорен речиси цел живот беше лудо вљубена во Карло Понти. Го запознала кога имала 16 години. Таа беше на изборот за Мис, а Понти имаше 37 години и беше член на жирито.

Кога ја советуваше Софија Лорен да ги „стегне колковите“ и „да го скрати носот“, таа рече дека ниту мртва не би се согласила на такво нешто – и тогаш Понти ја изгубил главата за неа и заборавил дека е оженет маж.

Парот се забавувал со години, а во еден момент Софија сериозно размислувала дали да го напушти Понти за Кери Грант.

Со оглед на тоа дека и Кети Гранд во тоа време бил и оженет маж, таа не сакала да се меша во целата приказна, но нејзиното испрашување го натерало Понти да преземе акција и парот се преселил во Франција, каде се венчале и добиле две деца. Карло Понти и Софија Лорен живееја среќно до неговата смрт во 2007 година.