ТОПЛО КАКАО: Го намалува холестеролот, го регулира крвниот притисок, го подобрува расположението

Намалувањето на холестеролот е само една од придобивките на какаото, за која повеќето луѓе не ни знаат. Освен што го намалува крвниот притисок и ги зајакнува крвните садови, може да го намали „лошиот“ холестерол (LDL) и да го зголеми добриот (HDL). Ова се должи на флавоноидите кои какаото ги содржи во изобилство, а кои се исто така важни за намалување на факторите на ризик за дијабетес.

ГО НАМАЛУВА КРВНИОТ ПРИТИСОК

Британците долго време ги тестираат здравствените придобивки од какаото . Откриле дека секојдневниот ритуал на пиење какао го спречува создавањето на згрутчување на крвта, односно тромб, кои доколку стигнат до срцето или мозокот може да предизвикаат срцев или мозочен удар. Исто така, докажано е дека секојдневното консумирање на 22 грама какао во прав значително го намалува таложењето на лошиот холестерол на ѕидовите на крвните садови. Затоа, какаото во прав треба да се конзумира без никакво каење.

Полифенолите се уште еден вид на состојка во какаото, кои имаат важна улога во зачувувањето на здравјето, бидејќи како антиоксиданси го штитат кардиоваскуларниот систем и влијаат на намалување на високиот крвен притисок. Со цел да се зачуваат полифенолите во чоколадото, некои производители избираат висококвалитетни зрна какао.

Какаото треба да се пие топло, не премногу топло. Ако сакате, можете да ставите мед во него.

Какао

ИЗВОР НА ДОБРО РАСПОЛОЖЕНИЕ

Во тримесечна студија, холандски и германски научници докажаа дека кожата на жените кои пиеле шолја топло какао секој ден станува помека, похидрирана и помалку чувствителна на сонце. Тие исто така го докажаа она што Ацтеките го знаеја. Какаото го стимулира мозокот да произведува ендорфини, што доведува до релаксација, стрес и ублажување на болката.

Исто така, го стимулира секрецијата на допамин и серотонин, кои го зголемуваат нивото на расположение, поради што луѓето се склони кон депресија јадат огромни количини чоколадо . Во секој случај, какаото е извор на ментално здравје и добро расположение, а за разлика од синтетичките лекови, нема нуспојави.