ТОЈ ПРИЗНА СЕ- Легендарниот О’Саливен се отвори за дрогата и алкохолот и откри што му го спасило животот

Најголемиот снукер играч во светот Рони О’Саливен си ја отвори душата за пороците со дрогата и алкохолот, кои се закануваа да му го одземат животот во мрачните шест или седум години.

Со седум светски шампионски титули, О’Саливен е израмнет на врвот на листата на најдобри играчи на оваа игра заедно со Стивен Хендри. Сепак, поради другите трофеи, тој со право се смета за најдобар кој ја одиграл оваа благородна игра.

Но, десет мрачни години се закануваа дека ќе го оддалечат засекогаш од масата за снукер, но и од овој свет. Со години е познато колку се дрогирал и колку уживал во алкохолот, па дури и ја загубил титулата на ирскиот мастерс во 1998 година бидејќи бил позитивен на наркотици.

Седумкратниот светски шампион имаше добро познати проблеми со алкохол, дрога и депресија. Конечно, тој се отвори за сето тоа за BBC Radio 4 во преглед на неговата книга Unbreakable.

„Имаше огромни празнини. Изгубив шест, седум години користејќи алкохол и канабис. После тоа поминав четири години справувајќи се со работи далеку од масата со кои не се справував баш најдобро. Не се фокусирав на снукерот, но верувај дека сите ги имаат овие проблеми. Во тие 10 години не направив многу, не вежбав, немав простор за победа“, отворено рече Англичанецот и продолжи:

„Се потпирав на алкохол и канабис за да го пребродам денот, а потоа ја изгубив личноста и самодовербата, па земав супстанции само за да се чувствувам како да можам да се дружам“, додава О’Саливан.

Легендарен снукер играч најде лек. Неговиот спас беше трчањето на кое секојдневно активно се посветуваше.

„Тогаш стануваш чист. Тоа беше чудно за мене. Морав повторно да научам како да правам некои работи. Ми требаше малку време, но кога стигнав таму, сфатив дека морам да живеам поинаков живот. Моето среќно место е трчање во наутро.Излегувам со моите пријатели кои се занимаваат со трчање и тоа ми е одлично“, додаде денеска среќниот и задоволниот 47-годишник.

О’Саливен посетил и центар за рехабилитација и истакнал дека таму дознал дека среќата е внатрешна „работа“.