Трагедија во Осиек: Откриен начинот на кој полицаецот пукал во својата девојка (21) – Еве детали!

0

Утврдено е дека девојката е убиена, но не било намерно. Ја убил нејзиното момче кое во тој момент го празнело пиштолот.

Спроведена е кривична истрага за убиство на девојка во Осиек.

Иако првите неофицијални информации велеа дека се работи за самоубиство, истрагата утврдила дека со службен пиштол ја убил нејзиното момче, исто така полицаец.

Тој е уапсен и одведен кај надзорникот на притворот.

Кривичната истрага утврдила дека со пиштолот што го користела убиената девојка се ракувало невнимателно.

Го испразнил пиштолот и последниот, безбедносен куршум ја погодил девојката кое останала мртво на лице место.

Против полицискиот службеник е поднесена пријава за загрозување од несовесно постапување.

Криминалистите утврдиле дека немало умисла, но утврдиле дека куршумот бил испукан од полицаец, велат извори.

Полицаецот има 27 години, додека починатата девојка е родена во 2002 година.

Изворите тврдат дека се работи за млад полицаец кој немал големо искуство во ракување со оружје. Таа почина вчера околу 22 часот.

Да потсетиме, во стан во Осиек беше пронајдено тело на млада жена.

Случајот полицијата го соопшти претходно денеска.

Дваесет и едногодишна девојка синоќа околу 22.05 часот почина во стан во Осиек. Во овој момент не можеме да дадеме повеќе информации за динамиката на овој настан, освен што смртта на девојката била предизвикана од огнено оружје, кое било службено оружје на полициски службеник кој не бил на должност a бил присутен во станот, во точното време на инцидентот. Полициските службеници продолжуваат со утврдување на сите факти и околности за овој инцидент, за што навремено ќе ја информираме јавноста – соопштија од полицијата.

За настанот нешто по 22 часот биле известени Жупанскиот центар 112, Итната помош и полицијата, на кои им било кажано дека девојчето има прострелна рана.

Лекарот од Итна помош можел само да констатира смрт, по што започнала истрагата која траела со часови, а продолжила и денеска во утринските часови.

Студент и успешен спортист

Смртта на девојката се случила во станот на 27-годишен полицаец, каде тој живеел сам. Повредената девојка била примерен студент и спортист, го посетувала Правниот факултет во Осиек и успешно се занимавала со теквондо – спорт во кој постигна забележителни резултати.

Полициската управа Осиек-Барања ја отфрли приказната која почна да кружи во Осиек дека се обидуваат да го прикријат настанот од јавноста.

Многу граѓани се прашуваат дали на полицајците им е дозволено да носат огнено оружје надвор од работното време, а во случајов пиштол.

Според хрватскиот Правилник за начин на носење оружје и муниција на МВР, член 8 вели дека „полицаец може да носи лично оружје надвор од службена должност“.