Трамп очекува да биде уапсен во вторник, повика на протести

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп изјави дека очекува да биде уапсен во врска со истрагата од страна на окружниот обвинител на Менхетен следната недела и повика на протести поради тоа. 

Во објава денеска на социјалните мрежи, Трамп, мислејќи на себе, рече дека „водечкиот републикански кандидат и поранешен претседател на Соединетите Американски Држави ќе биде уапсен во вторник следната недела“. 

Тој се повикува на извори од канцеларијата на окружниот обвинител на Менхетен. 

„Протест, да си ја вратиме нацијата назад“, напиша тој.