ТРГОВИЈА НА СМЕТКА НА ДРУГИТЕ – Трамп: Би му дозволил на Путин да анектира дел од Украина за да стави крај на војната

0

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека можеби „склучил договор“ со кој и дозволувал на Русија да преземе делови од Украина за да стави крај на војната, доколку тој бил претседател во времето на инвазијата.

Трамп рече дека тоа би било „најлошото“ сценарио и дека нема да се случи затоа што Путин не би се осмелил да ја нападне Украина на прво место доколку беше во Белата куќа.

„Не заборавајте, за време на Буш тие ја зазедоа Грузија, за време на Обама го зазедоа Крим. И, под Бајден, тие преземаат сè така ми изгледа“, изјави поранешниот претседател во радио емисијата на Шон Ханити.

„И под Трамп, знаете што земаа? Тие не презедоа ништо, тој (Путин) разбра. Тој никогаш не би го направил тоа“, рече Трамп.

„Тоа е дури и без да се преговара за договор. Можев да преговарам. Во најлош случај, можев да се согласам да преземам нешто, знаете, има одредени области кои се рускојазични области, нели, но вие можевте да се согласите. И сега Украина е само разнесена во скршеница“, додаде Трамп.

Трамп постојано повторуваше дека инвазијата на Украина немаше да биде извршена доколку тој беше реизбран во 2020 година. Тој рече дека неговата политика на „мир преку сила“ ќе го спречила.

Трамп, исто така, рече дека би можел да ја заврши сегашната војна за „не повеќе од еден ден“ доколку биде во Белата куќа.

Неговите последни коментари дојдоа откако Кевин Мекарти, републиканскиот претседател на Претставничкиот дом, ја одби поканата да го посети претседателот Володимир Зеленски во Киев.

Зеленски рече дека патувањето може да ги промени „претпоставките“ на г-дин Мекарти за американската воена помош за Украина.

„Ќе продолжам да ги добивам моите брифинзи и работи, но не морам да одам во Украина или Киев за да го видам тоа. И мојата поента отсекогаш беше дека нема да дадам бланко чек за ништо“, рекол McCarthy.