Тренерот Томас Тухел го напуштa Баерн Минхен на крајот од сезоната

– Баерн Минхен објави дека тренерот Томас Тухел на крајот на сезоната ќе го напушти клубот.

„Се договоривме да го прекинеме работниот однос на крајот на оваа сезона. Дотогаш секако ќе продолжам да правам сѐ што можам со мојот тренерски тим за да постигнеме максимален успех“, се вели во соопштението на Тухел.

„Баерн Минхен и главниот тренер Томас Тухел заеднички одлучија да ја прекинат соработката на 30 јуни 2024 година, која првично требаше да трае до 30 јуни 2025 година“, соопшти Баерн Минхен.

Педесетгодишниот германски тренер минатата година го замени Јулијан Нагелсман како главен тренер.

Пред Баерн Минхен, Тухел беше тренер на Мајнц 05, Борусија Дортмунд, Пари Сен Жермен и Челзи.

Тој работеше за Париз Сен Жермен и ги освои титулите во француската лига во 2019 и 2020 година.

Под водство на Тухел, Париз Сен Жермен се пласира во финалето на Лигата на шампиони во 2020 година во Лисабон, но загуби од Баерн Минхен.

Тухел го предводеше Челзи и освои титули во Лигата на шампиони на УЕФА, Суперкупот и Светското клупско првенство на ФИФА.

Со 50 бода Баерн Минхен е на второ место на клупската ранг-листа на УЕФА, со осум бода помалку од Баер Леверкузен.

Минатата недела Баварците претрпеа тесен пораз од Лацио во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампиони.