Тројцата алтернативни министри нема да учествуваат на собраниската седница за нивно разрешување

0

Тројцата министри за алтернатива, здравство, Беким Сали, за информатичко општество и администрација, Адмирим Алити и Џемаил Чупи, министер без ресор за дијаспора, нема да учествуваат на денешната закажана собраниска седница во 15 часот. за реконструкција на Владата, потврдија за МИА од Алтернатива.

Како што посочуваат од партијата, тројцата министри остануваат на ставот дека нема да поднесат оставки и како што велат, доколку премиерот Димитар Ковачевски има забелешки за нивната работа, да ги разреши.

Во пресрет на денешната седница, „Алтернатива“ синоќа ја објави одлуката на Централното претседателство дека ќе дејствува како опозиција, додека во петокот премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски и претседателот на АХР Арбен Таравари ги завршија преговорите. за соработка.

Претседателот на „Алтернатива“ Африм Гаши вчера по седницата на Централното собрание предупреди дека тројцата пратеници на оваа партија ќе дејствуваат како опозиција, нивните функционери ќе се повлечат од функциите, но доколку има уставни измени ќе гласаат „за“. 

Министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива треба да го смени др. Фатмир Меџити, специјалист невролог на Универзитетската клиника за неврологија, додека местото Адмирил Алит на МШИА го добива Азир Али, доктор по компјутерски науки на Природно-математичкиот факултет на УКИМ – Скопје, кој има работно искуство како професор. на Универзитетот на Југоисточна Европа.и во приватниот сектор.